Islamski hotel w Japonii

1939

Wzrost liczby islamskich turystów w Japonii wiąże się z rozwojem branży hotelowej. Coraz więcej miejsc posiada specjalne certyfikaty a przedsiębiorcy próbują zapewnić wszelkie potrzeby rosnącego rynku. 

Od 2013 r. liczba turystów w Japonii zaczęła gwałtownie rosnąć. W 2017 r. przyjechało ich do Japonii ponad 28 milionów. Wraz z turystami z całego świata ten kraj również zaczęli coraz chętniej odwiedzać muzułmanie. Na ich przyjazd miało wpływ głównie złagodzenie ograniczeń wizowych dla obywateli kilku krajów, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii.

Zgodnie z prawem rynku, wraz z rosnącym zainteresowaniem szybko zaczęła powstawać przystosowana do potrzeb muzułmanów infrastruktura. Wraz z budową meczetów kwestią zainteresowali się właściciele hoteli w najpopularniejszych turystycznie miejscach Japonii. Dostosowali swoje budynki do wymogów islamskich zwyczajów. Maty do modlitw, oznaczenia kierunku modlitw czy posiłki halal to tylko część z wprowadzonych zmian zachęcających do odwiedzenia konkretnego hotelu.

Góra Fuji w dźwiękach nawoływania muezzina

Podczas gdy coraz więcej miejsc reklamuje się jako przyjaźnie nastawione do muzułmanów, w rzeczywistości hotelom nie opłaca się inwestować w obiekty i przeszkolony personel, który jest w pełni zgodny z halal. Hotel w prefekturze Yamanashi poszedł o krok dalej. W 2016 r., w regionie Pięciu Jezior Fuji został otwarty Syariah Hotel Fujisan, całkowicie dostosowany do wymagań Islamu. Jest niewielkim budynkiem nad jeziorem Kawaguchi, a z jego okien widać górę Fuji. Yamashita Yūji, prezes firmy hotelarskiej i właściciel tego miejsca wyjaśnił, że wybudowanie hotelu zostało podyktowane rosnącą liczbą islamskich turystów z regionu Indonezji i Malezji oraz chęci zaspokojenia ich potrzeb. Zauważa również, że ​​coraz więcej muzułmańskich gości z obu państw oraz Singapuru odwiedza Jezioro Kawaguchi po tym, jak usłyszało o hotelu Syariah w japońskiej i zagranicznej prasie lub poprzez znajomych.

Firma wyremontowała prywatny dom i konsultowała się z islamskimi organizacjami, muzułmanami mieszkającymi w Japonii i stowarzyszeniami halal, aby dostosować obiekt do standardów religijnych. Poza tradycyjnymi dla japońskich hoteli udogodnieniami znajdują się tam kopie Koranu, dywaniki modlitewne, oznakowania kierunku modlitwy i długie suknie dla modlących się kobiet. Udostępniona jest sala modlitewna, miejsce do kąpieli rytualnej, posiłki halal czy też całkowity brak alkoholu.

Sam hotel na razie jest próbą badania japońskiego rynku. Na razie mały procent odwiedzających go turystów jest wyznania muzułmańskiego. Właściciel ma jednak nadzieję, że z czasem coraz więcej takich podróżnych odwiedzi to miejsce.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here