Coming out znanej japońskiej bizneswoman

1243

Kazuyo Katsuma jest inspiracją dla wielu aktywnych zawodowo kobiet w Japonii. Niedawni ujawniła, że ​​jest w związku z Hiroko Masuharą, znaną aktywistką na rzecz praw LGBT+ w Japonii.

Jest 49-lenią bizneswoman, publicystką ekonomiczną i matką trójki dzieci. Absolwentka prestiżowego Uniwersytetu Waseda i Uniwersytetu Keio w Tokio, z wykształcenia księgowa, autorka bestsellerowych książek, dwukrotnie rozwiedziona. W 2005 r. znalazła się na liście The 50 Women to Watch magazynu „Wall Street Journal”. W wywiadzie dla strony BuzzFeed Japan powiedziała, że ​​jest w jednopłciowym związku z Hiroko Masuharą, 40-letnią aktywistką na rzecz praw lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Masuhara pojawiła się na pierwszych stronach gazet w 2015 roku, kiedy ona i jej ówczesna partnerka stały się pierwszą parą osób tej samej płci w Japonii, która otrzymała certyfikat partnerski (para ogłosiła rozłąkę w grudniu zeszłego roku).

W wywiadzie dla BuzzFeed Katsuma powiedziała, że już w liceum wiedziała, że coś czuje zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Zdawała sobie jednak sprawę, że ​​lubienie dziewczyny było postrzegane jako „coś złego”. Po tym jak po raz pierwszy wyszła za mąż i urodziła dziecko, ​​była zbyt zajęta pracą i byciem matką i mogła „nieświadomie” stłumić swoje uczucia. Z Masuharą spotkały się na licealnym zjeździe. Kiedy aktywistka zakończyła swój związek, obie panie zaczęły umawiać się ze sobą. „Po tym, jak poznałam Hiroko, lód w moim sercu stopniał, chociaż zajęło to kilka lat” – powiedziała

Katsuma powiedziała, że zdecydowała się na coming out, ponieważ postrzega go jako „możliwość zmiany społeczeństwa”.

Sytuacja osób LGBT+ w Japonii

Kraj Kwitnącej Wiśni jest nadal w dużym stopniu nietolerancyjnym państwem. Powoli jednak zmienia się to na lepsze. Prawo Japonii wciąż nie pozwala na zawarcie związku małżeńskiego osób tej samej płci, jednak coraz więcej miast udziela takich ślubów. Mimo że nie jest to oficjalne zawarcie małżeństwa, jednak uzyskany certyfikat pozwala na pewne przywileje. Przykładowo jest możliwe wówczas zostanie biorcą pieniędzy z ubezpieczenia na życie w przypadku śmierci partnera. Można być również beneficjentem różnorakich zniżek dla członków rodziny jak np. oferowanych w umowach telefonicznych.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here