Wietnamska policja ściga Amerykanina za spowodowanie publicznego zamieszania

1411

Policja w wietnamskim Ho Chi Minh City wydała nakaz oskarżenia dla Amerykanina pochodzenia wietnamskiego za jego rzekomy udział w proteście przeciwko planom rządu dotyczącym stref ekonomicznych.

William Anh Nguyen, urodzony w 1985 roku, był jednym z tysięcy ludzi, którzy protestowali w przeciwko projektowi ustawy o stworzeniu stref ekonomicznych, w których rząd będzie oferować dzierżawę gruntów do 99 lat.

Protestujący obawiają się, że inwestorzy z sąsiednich Chin mogą poprzez dzierżawę przejąć kontrolę nad wietnamską ziemią.

W sprawę zaangażowało się USA

Nguyen powodował problemy w Ho Chi Minh City i został nakręcony przez kamery podczas nakłaniania innych do wznoszenia się na barykadach.

Urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział, że zgłosił obawy i zaangażował się w sprawę z władzami wietnamskimi oraz że rząd wietnamski zezwolił na dostęp konsularny do Nguyena.

Urzędnik powiedział, że jest głęboko zaniepokojony doniesieniami o tym, że Nguyen został ranny podczas zatrzymania przez władze wietnamskie i że będzie nadal naciskać na stały i regularny kontakt Nguyenem.

Nagranie z Nguyenem zostało udostępnione w mediach społecznościowych  i  pokazało, że krwawił mając ranę na głowie. Rzeczniczka Wietnamu Spraw Zagranicznych, Le Thi Thu Hang, zaprzeczyła jakiemukolwiek użyciu siły wobec Nguyena podczas konferencji prasowej.

Policja z Ho Chi Minh zamieściła oświadczenie na swojej stronie internetowej, informując że mają do czynienia z 310 osobami protestującymi i siedem z nich zostały wytoczone sprawy karne. Nie było jasne, czy sprawa Nguyena była jedną z nich.

Wstępne dochodzenia wykazały, że pojawiły się oznaki dotyczące pojawienia się politycznych przeciwników i grup, które zachęcały ludzi do protestowania oraz destabilizacji bezpieczeństwa i sytuacji politycznej.

Protesty pojawiły się w czasie narastających napięć na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Wietnam jest jednym z kilku krajów w regionie, które mają roszczenia na Morzu Południowochińskim.

źródło:

https://www.reuters.com/article/us-usa-vietnam-protests/vietnam-police-to-prosecute-american-for-causing-public-disorder-media-idUSKBN1JB2JR

opracowała BK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here