ONZ ostrzega, że Kambodża może tłumić szkodliwe informacje dotyczące wyborów

1635

Niejasno sformułowane kambodżańskie zasady dotyczące mediów mogą wprowadzić szerokie restrykcje, które uniemożliwiałyby dziennikarzom zgłaszanie kontrowersyjnych kwestii w okresie przed wyborami powszechnymi, ostrzegali rzecznicy ONZ w piątek.

Rząd premiera Hun Sena, który zamierza rozszerzyć swoje rządy w głosowaniu 29 lipca, przeprowadził szeroko zakrojoną kampanię przeciwko opozycji.

Władze poinformowały, że czuwają nad wiadomościami w Internecie i zamierzają kontrolować ich treści. Natomiast Krajowa Komisja Wyborcza wydała kodeks postępowania zakazujący dziennikarzom wyrażania opinii i publikowania wiadomości, które wpływają na bezpieczeństwo narodowe. Dziennikarzom zakazano również przeprowadzania wywiadów w lokalach wyborczych w dniu wyborów.

ONZ zabiera głos

„Zakazy te używają szerokiej i nieprecyzyjnej terminologii, która mogłaby doprowadzić do radykalnych ograniczeń w mediach, które byłyby niezgodne z międzynarodowymi standardami”, stwierdzili Rhona Smith i David Kaye, specjalni sprawozdawcy ONZ w oświadczeniu wydanym w Phnom Penh.

„Dziennikarze mają obowiązek zgłaszania wielu kwestii w przygotowaniach do wyborów, w szczególności kwestiach kontrowersyjnych” – powiedzieli i  wezwali Kambodżę do przestrzegania wolności prasy.

Rzecznik komitetu wyborczego, Hang Puthea, odrzucił obawy, mówiąc, że wytyczne medialne miały na celu zapewnienie sprawnego przebiegu wyborów.

Rząd Kambodży przeciwko demokracji

Opozycyjna Krajowa Partia Ratunku Kambodży (CNRP), która została rozwiązana przez sąd w listopadzie ubiegłego roku na wniosek rządu, wezwała wyborców do bojkotu głosowania.

Przywódca CNRP znajduje się obecnie w więzieniu, co jest według niego umotywowane politycznie. Większość jego partyjnych kolegów przebywa na emigracji, budząc niepokój na Zachodzie, że około 25 lat wysiłków na rzecz budowy instytucji demokratycznych poszło na marne.

„Zachęcamy władze Kambodży do zadbania o to, aby wszyscy ludzie mogli swobodnie wyrażać swoje poglądy i opinie polityczne, w tym na temat możliwości powstrzymania się od głosu” – powiedzieli rzecznicy ONZ.

źródło:

https://www.reuters.com/article/us-cambodia-election-un/cambodian-curbs-on-election-news-could-smother-debate-u-n-warns-idUSKBN1JB0SK

opracowała BK

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here