Shoko Asahara, autor zamachu na metro w Tokio, powieszony

1277

Guru Shoko Asahara był odpowiedzialny za zamach w Tokio w 1995 roku. Od czasu swojego skazania na śmierć oczekiwał na wykonanie wyroku. Wraz z nim skazanych zostało 12 osób. 6 lipca 2018 roku powieszono Asaharę i 6 wyznawców.

Shoko Asahara naprawdę nazywał się Chizuo Matsumoto. Swój ruch założył pod koniec lat 80. Wcześniej, od 1982 prowadził zajęcia z yogi w Tokio. Sekta została nazwana Aum Shinrikyo. W tłumaczeniu oznacza to najwyższa prawda. Wśród jej zwolenników znaleźli się między innymi absolwenci najlepszych uniwersytetów. Ruch oczekiwał nadejścia końca świata. 20 marca 1995 roku Aum przeprowadziło zamach terrorystyczny w metrze w Tokio. Ataku dokonano w 5składach podczas godzin szczytu. Zginęło 13 osób, a tysiące zostały rannych. Wcześniej dokonano ataku w Matsumoto w prefekturze Nagano, wymierzonego w sędziów zajmujących się sprawą w którą zamieszany był kult. Zginęło 8 osób.

Do zamachów użyto sarinu, środka paralityczno-drgawkowego wynalezionego w latach 30 w Niemczech. Wraz z sarinem wynaleziono m.in. tabun i soman. Trzecia Rzesza nie użyła jednak tych substancji podczas wojny. Przed zamachem w Tokio słynnym przypadkiem użycia tej substancji był atak gazowy na kurdyjskie miasto Halabdża w 1988 roku. Wówczas, Saddam Hussein użył bojowych środków trujących do stłumienia powstania Kurdów podczas wojny Iracko-Irańskiej. Wcześniej, były one wykorzystywane na froncie wspomnianej wojny.

Sekta Aum Shinrikyo została rozwiązana po tym jak Shoko Asahara został aresztowany. Powstał jednak jej spadkobierca o nazwie Aleph. Aum miało pobierać od swoich członków wysokie opłaty za inicjację. Co ciekawe, w 2017 roku policja dokonała przeszukań w lokalach Aleph, gdyż pojawiły się doniesienia o wyłudzaniu pieniędzy za dołączenie do organizacji. Kwestie finansów organizacji religijnych w Japonii zmieniły się po zamachu z 1995 roku. Zmieniono ustawę o związkach wyznaniowych. Zwiększyła się kontrola państwa nad zarejestrowanymi w Japonii związkami wyznaniowymi. Państwo ma też wgląd w finanse tych organizacji. Podejrzewa się też, że miało to na celu wywarcie nacisku na Soka Gakkai, buddyjską organizację, z którą powiązana jest partia Komeito. Wspomniana partia to obecnie sojusznik rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej w parlamencie japońskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here