Japonia umożliwia stażystom przedłużenie pobytu

1714

Rząd Japonii przygotowuje ustawę umożliwiającą przedłużanie wizy dla cudzoziemców o określonych umiejętnościach. Stażyści będą mogli przebywać w Japonii przez kolejne 5 lat.

Jak podaje The Asahi Shimbun, Projekt rewizji Ustawy Kontroli Imigracyjnej i Przyznaniu Statusu Uchodźcy ma zostać złożony jesienią na nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Narodowego. W życie wszedłby w 2019 r.

Na ten moment zagraniczni stażyści są uprawnieni do pozostania w Japonii przez okres do 5 lat. Zgodnie z planem zostanie utworzony nowy status rezydenta dla tych, którzy ukończyli owo pięcioletnie szkolenie w miejscu pracy w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli powrócą do swoich krajów i spełnią określone wymagania, będą mogli ubiegać się o status rezydenta ze „specjalną umiejętnością”, umożliwiający im pracę przez kolejne pięć lat w Japonii.

Ponadto osoby bez doświadczenia w pracy będą mogły ubiegać się o nowy status, jeśli wykażą umiejętności i kwalifikacje takie jak osoby, które ukończyły pięcioletni program. Według NHK WORLD osoby ubiegające się o nową wizę będą musiały zdać egzamin oceniający wiedzę, umiejętności i znajomość języka japońskiego. Wyjątkiem w pisaniu egzaminu są osoby, które ukończyły wspierany przez rząd techniczny program stażowy.

Nowa wiza pozwoli cudzoziemcom na pozostanie w Japonii przez maksymalnie 10 lat. Po zakończeniu programu praktyk technicznych będą musieli powrócić do kraju pochodzenia. Rząd twierdzi, że zasadniczo nie zezwoli posiadaczom nowej wizy na sprowadzanie swoich rodzin. Mogą jednak istnieć wyjątki, jeśli udowodnią, że mają zaawansowane umiejętności zawodowe.

Powód zmian w ustawie

Celem programu jest przede wszystkim wykorzystywanie nabytych przez stażystów umiejętności i doświadczenia w Japonii i rodzimym kraju. Cudzoziemcy będą stanowić uzupełnienie siły roboczej, której brakuje w takich dziedzinach, jak opieka pielęgniarska, rolnictwo, budownictwo i przemysł stoczniowy. Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi starzenie się japońskiego społeczeństwa.

Ustawa jest krytykowana za umożliwianie firmom traktowania stażystów jako taniej siły roboczej. Zdarzają się potrącania wynagrodzenia i zmuszanie obcokrajowców do pracy przez wiele godzin lub w niebezpiecznych warunkach. Takie miejsca zatrudnienia kontroluje japońskie Ministerstwo Pracy.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here