Szczyt Abe-Kim w Rosji

1485

Tokio czyni przygotowania poprzedzające spotkanie premiera Japonii Shinzō Abe oraz północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Szczyt planowany jest na wrzesień i ma się odbyć w Rosji. Kim wyraził gotowość do rozmów z Abe podczas swojego spotkania z Donaldem Trumpem.

Dwaj liderzy mają się spotkać we Władywostoku, przy okazji Eastern Economic Forum. Vladimir Putin zaprosił Kim Dzong Una do Rosji właśnie ze względu na Forum. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju od czasu przejęcia władzy w 2011 roku.

W trakcie szczytu z Donaldem Trumpem w Singapurze Kim zapewnił, iż jest otwarty na spotkanie z Shinzō Abe.

Tokio zamierza gruntownie przygotować się do tego wydarzenia. W trakcie wrześniowego szczytu premier Japonii pragnie przede wszystkim poruszyć kwestię uprowadzeń japońskich obywateli przez północnokoreańskich agentów w latach 70. i 80. Sprawa ta nadal stanowi dla niego priorytet.

Szczyt Abe- Kim poruszy kwestię uprowadzeń

Abe chce również przekazać Kimowi, iż Japonia jest gotowa zapomnieć o trudnej przeszłości związanej z Koreą Północną. Premier pragnie ustanowić bilateralne relacje pomiędzy obydwoma państwami, a także zapewnić Korei Północnej wsparcie ekonomiczne. Tokio zaznacza jednak, iż stanie się tak jedynie w przypadku, gdy zostanie rozwiązana sprawa uprowadzeń, jak i pocisków wystrzeliwanych w stronę Japonii.

Mimo iż szczyt Trump- Kim był skoncentrowany przede wszystkim na denuklearyzacji Korei Północnej, prezydent USA na prośbę premiera Japonii poruszył również kwestię uprowadzeń japońskich obywateli. Shinzō Abe podsumował swoją telefoniczną rozmowę z Donaldem Trumpem po zakończeniu szczytu w Singapurze tymi słowami:

„Ze względu na szansę, jaką stworzył szczyt z USA, Japonia jest zdeterminowana do odbycia rozmów z Koreą Północną i rozwiązania problemu uprowadzonych.”

Szczyt Abe- Kim wciąż nie posiada jeszcze doprecyzowanego planu. Japońskie MSZ wysłało Fumio Shimizu, zastępcę dyrektora w Asian and Oceanian Affairs Bureau, do Ułan Bator na forum dotyczące bezpieczeństwa. Podczas dwudniowej konferencji miał on możliwość spotkania się z północnokoreańskimi urzędnikami.

Przywódcy Japonii i Korei Północnej nie spotkali się od czasu rozmów premiera Koizumiego z Kim Dzong Ilem, które miały miejsce 14 lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here