Japonia umożliwia świątyniom buddyjskim wynajmowanie noclegów

2231

W Japonii dzięki nowej ustawie powstanie strona Terahaku, na której będzie można wynająć pokój na nocleg w świątyniach buddyjskich. Oferta kierowana jest nie tylko do pielgrzymów, a przede wszystkim do zwykłych turystów.

Ogłoszona ustawa, która zacznie obowiązywać od 15 czerwca, pozwoli na rejestrację jako noclegu i wynajmu gościom niemal wszystkiego, od zapasowej sypialni przez dom przy plaży, aż po buddyjską świątynię. Japońscy przedsiębiorcy nie zwlekali długo z wykorzystaniem takiej okazji. Firma Wa-Qoo (jap. 和空) utworzyła stronę Terahaku umożliwiającą rezerwację miejsca na nocleg w świątyniach za pośrednictwem komputerów lub smartfonów.

Do tej pory niewiele świątyń oferowało możliwość zakwaterowania, określanego jako shukubo. Zwykle obejmowało miejsce do spania oraz wegetariańską kuchnię buddyjską. Było skierowane głównie do pielgrzymów lub żądnych przygód turystów.

Uduchowiony nocleg

Firma chce zaoferować zagranicznym podróżnym doświadczenie innej kultury i tradycji, takich jak buddyjskie posiłki, słuchanie sutr, medytowanie, a nawet nocne sesje modlitewne. Firma nawiązała współpracę z Airbnb i Booking.com, dzięki czemu użytkownicy będą mogli wyszukiwać oferty i dokonywać rezerwacji również w języku angielskim. Początkowo na Terahaku znajdzie się około 100 świątyń, lecz Wa-Qoo planuje rozwój oferty do nawet 1000 placówek w ciągu trzech lat. Jedną z nich będzie znajdująca się niedaleko Kioto znana świątynia Mii-dera z VII w.

„Wierzymy, że obcokrajowcy, którzy mieli już przedsmak japońskiej kultury, będą chcieli nowego rodzaju doświadczenia i to może być to. Jednak my także chcemy wspierać świątynie Japonii, z których wiele ma problemy finansowe i ma dużo wolnego miejsca na tego rodzaju działalność. Wierzymy, że będzie to dobre dopasowanie dla obu stron.”

Megumi Okamoto, rzeczniczka Wa-Qoo

Nowa ustawa pomoże nie tylko mnichom buddyjskim. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie miejsc na wynajem w związku ze zbliżającymi się w Japonii Mistrzostwami Świata w Rugby w 2019 r. i Igrzyskami Olimpijskimi w 2020 r. Ponad 28 milionów turystów odwiedziło Japonię w 2017 r. Rząd Japonii przewiduje, że w roku 2020 będzie ich nawet 40 milionów. Alternatywne formy zakwaterowania pozwolą rozwiązać problem małej ilości miejsc noclegowych.

PODZIEL SIĘ
mm
Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się sytuacją polityczną Korei Północnej a także szeroko rozumianą kulturą Dalekiego Wschodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here