Kono: Japoński rząd gotowy na spotkanie z liderem KRLD

1913

3 sierpnia podczas szczytu ASEAN w Singapurze minister spraw zagranicznych Taro Kono poinformował prasę o gotowości rządu japońskiego do przeprowadzenia szczytu z Koreą Północną przy „najbliższej możliwej okazji„.

To pierwsza tego rodzaju informacja od czasu przełomowego signapurskiego spotkania przywódców US. i Korei Północnej w czerwcu b.r.

Kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego była wielokrotnie podejmowana podczas tegorocznego szczytu ASEAN. Na początku sierpnia b.r. specjaliści ONZ ogłosili raport, w którym potwierdzają, że Pyongyang kontynuuje pracę nad programami rakietowymi i jądrowymi, wbrew ustaleniom z US.

W czasie trwania szczytu Kono odbył rozmowę z północnokoreańskim ministrem spraw zagranicznych, Ri Yong Ho, podczas której przekazał mu „stanowisko Japonii”, przypuszczalnie związane z kwestią porwań japońskich obywateli przez reżim północny oraz denuklearyzacją.

Strona japońska będzie naciskać na wypełnienie obietnic zawartych w Deklaracji z 2002 roku, ogłoszonej w czasie pierwszego szczytu Japonii i Korei Północnej. Ówczesny premier Koizumi i lider Kim Dzong Il rozmawiali wtedy głównie o kwestii porwań i potrzebie stosowania się do traktatów międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa.

Kono podkreślił, że Japonia jest gotowa udzielić ekonomicznego wsparcia dla Pyongyangu, jeśli obydwa kraje znormalizują stosunki.

Japoński minister spraw zagranicznych odmówił komentarza na temat odpowiedzi Ri Yong Ho.

 

Premier Shinzo Abe głośno popiera pomysł spotkania z Kim Dzong Unem: „Nie przepuszczę żadnej szansy”.

W japońskich mediach coraz więcej o możliwości pojawienia się Kima we Władywostoku podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego. Coroczne spotkanie służy dyskusji na temat inwestycji rosyjskich w regionie.

 

 

PODZIEL SIĘ
mm
Absolwentka studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego i Nagoya University of Foreign Studies. Pasjonatka japońskiej historii, polityki i kinematografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here