Święto Środka Jesieni – księżyc, legendy i księżycowe ciasteczka

Święto Środka Jesieni zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z tradycją zawsze obchodzone jest piętnastego dnia ósmego miesiąca chińskiego kalendarza lunarnego. W tym roku wypada więc dokładnie w najbliższy poniedziałek czyli 24 września.

Festiwal, czyli jak obchodzi się Święto Środka Jesieni

W czasie festiwalu świętuje się koniec zbiorów, a także czci księżyc, stąd Święto Środka Jesieni nazywane jest także Festiwalem Księżyca. W ciągu trzech, wolnych od pracy, dni ludzie zbierają się razem i wspólnie spędzają czas. Wiele osób przemierzy setki kilometrów, aby ten specjalny okres móc spędzić razem ze swoimi rodzinami. Wszędzie rozpalone zostają festiwalowe latarnie. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, Chińczycy wieczory spędzają na wspólnym podziwianiu księżyca.

Mity, legendy i inne cuda

Z samym festiwalem związanych jest wiele legend. Najbardziej znane są dwie wersje legendy o chińskiej bogini księżyca i nieśmiertelności Chang’e.

Opowieść o bogini księżyca Chang’e

Dawno temu nad Ziemią zaświeciło dziesięć słońc, które swoim żarem groziły planecie katastrofą. Znalazł się jednak śmiałek, odważny łucznik Hou Yi, który dzięki swoim niewiarygodnym zdolnością zestrzelił dziewięć słońc, pozostawiając na niebie tylko jedno.  W nagrodę za uratowanie Ziemi otrzymał eliksir nieśmiertelności. Odłożył jednak wypicie magicznej mikstury na przyszłość, ponieważ bał się rozłąki ze swoją żoną Chang’e. Wiedział o tym przebiegły Peng Meng. Pewnego dnia zakradł się do domu Hou Yi. Nie wiedział jednak, że zastanie tam Chang’e. Postanowił odebrać jej eliksir siłą. Aby eliksir nie dostał się w złe ręce, Chang’e sama w ostatniej chwili połknęła zawartość buteleczki, zaczęła unosić w powietrzu i odlatywać. Zatrzymała się na księżycu, ponieważ znajduje się on najbliżej Ziemi, a Chang’e pragnęła pozostać możliwie blisko męża. Od tej pory bogini zamieszkuje Księżycowy Pałac. Hou Yi dowiedziawszy się o tym przygotował specjalny ołtarz z ulubionym jedzeniem swojej żony i tym samy zapoczątkował tradycję Festiwalu Księżyca.

Druga wersja legendy przedstawia sytuację z zupełnie innej strony. Po zestrzeleniu dziewięciu słońc Hou Yi stał się okrutnym tyranem. Ukradł jednej bogini eliksir nieśmiertelności- w ten sposób chciał sprawować swojego okrutne rządy już w nieskończoność. Jego żona, szlachetna Chang’e, nie mogąc patrzeć na cierpienie ludzi, w chwili nieuwagi wykradła mężowi magiczny napój i szybko sama go wypiła. Uratowała tym samym lud od wiecznej tyranii pod rządami Hou Yi. Kiedy ludzie dowiedzieli się o jej szlachetnym czynie zorganizowali na jej cześć ołtarzyki z jedzeniem i zaczęli czcić księżyc.

Jadeitowy Królik

W Księżycowym Pałacu mieszka także Jadeitowy Królik, którego Chang’e chwyciła w ostatniej chwili gdy ulatywała z Ziemi, aby dotrzymywał jej towarzystwa na księżycu. Królik widząc jak bardzo Chang’e chciałaby powrócić na Ziemię, postanowił przygotować dla niej antidotum na działanie eliksiru. Chińskie opowieści mówią o tym, jak królik dzielnie i niestrudzenie zbiera i uciera zioła na lek dla bogini, szukając formuły, która pozwoliłaby jej wrócić do dawnego domu. Niestety jeszcze nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu, ale kto wie, może jest już blisko?

Księżycowe smakołyki

O czym nie można jeszcze zapomnieć? Oczywiście o słodyczach! Bardzo ważną tradycją nierozerwalnie związaną ze Świętem Środka Jesieni jest spożywanie księżycowych ciasteczek yuebing. Z samymi ciasteczkami także związana jest pewna opowieść.
Pod koniec panowanie dynastii Yuan, nasilały się głosy niezadowolenia, a przewrót i upadek starej władzy był tylko kwestią czasu. Wybuch rebelii zaplanowano na noc Święta Środka Jesieni. Przywódca rebelii i jednocześnie późniejszy założyciel dynastii Ming – Zhu Yuanzhang- miał jednak problem z przekazywaniem ważnych rozkazów dotyczących przeprowadzenia przewrotu. Ostatecznie znalazł na to bardzo sprytne rozwiązanie. Rozkazy zapiekano na karteczkach w środku ciastek. Dzięki temu rozporządzenia dotarły do wszystkich na czas w tajemnicy przed dworem Yuan, przewrót przebiegł po myśli rebeliantów, a na tronie zasiadł nowy cesarz. Rozpoczęło się panowanie dynastii Ming. Od tamtego czasu pieczenie i jedzenie ciasteczek księżycowych przeszło do chińskiej tradycji i praktykowane jest do dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here