Międzynarodowa wystawa bonsai – historia miniaturowego drzewka

Jeśli ktoś zastanawiałby się jak można dobrze rozpocząć i osłodzić sobie początek jesieni, z odpowiedzią na to pytanie przybywa nam muzeum Manggha, gdzie już niedługo zostaną zorganizowane dwie wystawy bonsai – pierwsza z okazji 20-lecia Klubu Bonsai Polska, druga to Międzynarodowa Wystawa Bonsai.

Parę słów o historii

Sztuka uprawiania i pielęgnacji drzewek bonsai narodziła się w Chinach (tam znana była pod nazwą penjing). Stosunkowo szybko jednak przedostała się do Japonii, gdzie doskonalono ją i doprowadzono do perfekcji. Jednocześnie w Chinach z czasem pełniła coraz bardziej marginalną rolę. Ostatecznie w dzisiejszych czasach bonsai kojarzone jest w pierwszej kolejności właśnie z Japonią. Sama nazwa składa się z dwóch części – bon oznaczającej płaskie naczynie, oraz sai czyli roślinę. W dawnych czasach hodowla bonsai kojarzona była z wysokim urodzeniem bądź zajmowaniem wysokiego stanowiska, a posiadanie drzewka świadczyło o statusie materialnym właściciela. Dopiero od ok. XVII wieku sztuka ta stawała się coraz bardziej powszechna.
Wyhodowanie drzewka to nie lada wyzwanie, często dla nie tylko jednego pokolenia. Bonsai są bardzo wymagające. Otrzymanie idealnego drzewka wymaga wielu lat opieki i pielęgnacji, odpowiedniej ziemi, ale także przycinania i drutowanie gałązek czyli formowania ich w odpowiednie kształty. W zależności od ostatecznego ukształtowania rośliny można wyróżnić liczne style. Ważny jest także gatunek samego drzewka, a także jego wiek.

Mistrz i jego dzieło- wystawa polska i międzynarodowa wystawa bonsai

Organizatorem pierwszej wystawy jest Klub Bonsai Polska, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji organizuje wyjątkową, jubileuszową wystawę swoich prac. W jej ramach będzie organizowanych także wiele wydarzeń towarzyszących.
Twórcą wystawy międzynarodowej jak i dosłownie opiekunem eksponatów jest urodzony w 1951 roku w Fukuoce mistrz Noboyuki Kajiwara. Sztuką bonsai zajął się w wieku 35 lat kiedy to podjął naukę u mistrza bonsai Terukichi Kato. Od czasu zakończenia nauki i uzyskania dyplomu profesjonalnego nauczyciela bonsai skupia się na nauce sztuki bonsai i prowadzi szkoły w wielu krajach. Od ponad 10 lat związany jest z Polską, gdzie naucza w grupie Bonsai Juku. Na najbliższej wystawie zaprezentowane zostaną drzewka należące do przyjaciół jak i studentów Mistrza Noboyuki Kajiwary.
Bonsai zostaną wyeksponowane w taki sposób, jak na wystawach organizowanych w Kraju Kwitnącej Wiśni, dzięki temu widz będzie miał możliwość jeszcze lepszego odczucia i obcowania z tą formą japońskiej sztuki.

Wystawę Klubu Bonsai Polska będzie można oglądać od 25 do 30 września. Wystawa międzynarodowa otwarta będzie dla zwiedzających od 5-7 października. Obydwie wystawy potrwają niestety tylko kilka dni. Dzieje się tak z uwagi na to, że drzewka są bardzo delikatne i wymagają specyficznych warunków, dlatego nie ma możliwości, aby wystawiać je przez dłuższy czas. Warto więc zarezerwować sobie chwilę, żeby absolutnie nie przegapić tych wyjątkowych wydarzeń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here