Toronto International Film Festival 2018. Jakie filmy zaprezentowali Chińczycy?

Od 6 do 16 września w Kanadzie odbyła się czterdziesta trzecia edycja Toronto International Film Festival (TIFF). Tegoroczną edycję można z powodzeniem uznać za wielki sukces chińskiego przemysłu filmowego.

Na festiwalu zaprezentowano aż dwadzieścia cztery filmy chińskiej produkcji, w tym obrazy takich reżyserów jak Zhang Yimou, Chen Kaige oraz Jiang Wen. Nagrodę publiczności w tegorocznej edycji otrzymał film ”Green book” w reżyserii Petera Farrelly’ego. Film chińskiej reżyserki Bai Xue pt. ”The crossing” otrzymał wyróżnienie w kategorii Netpack Award.

Shadow

Na festiwalu zaprezentowano najnowszy film w reżyserii Zhanga Yimou pt. ”Shadow”. Reżyser znany z odważnego wykorzystania kolorów, a także doskonałego operowania światłocieniem i tym razem nie zawiódł widzów. Historia jego najnowszego filmu osadzona jest w starożytnych Chinach i pełnymi garściami czerpie z chińskiej sztuki. Reżyser zainspirowany monochromatycznym chińskim malarstwem tuszem, kreuje świat skryty w odcieniach czerni, bieli i szarości. W filmie pojawiają się także odniesienia do filozofii, takie jak chociażby motywy Ying Yang. Duże znaczenie mają tradycyjne instrumenty muzyczne np. guzheng czy chińska cytra.

Dzięki tak wplecionym do historii elementom reżyser ma nadzieję na jak najszerszą promocję chińskiej kultury i tradycji. Zhang Yimou przyznał także, że festiwale takie jak TIFF stanowią świetną szansę dla reżyserów z Chin do uczenia się i wymieniania swoimi doświadczeniami ze światem.

Hidden man

Jiang Wen zaprezentował film pt. ”Hidden man” będący adaptacją powieści pekińskiego pisarza Zhang Beihai pt. ”Xia Yin”. Produkcja opowiada historię szpiega, który wraca do Chin, aby po latach pomścić śmierć swojego mistrza. Tam zostaje wplątany w serię intryg. Akcja filmu toczy się w czasie japońskiej okupacji Chin.

Legend of the demon cat

Na festiwalu pokazano także film fantasy w reżyserii Chen Kaige pt. ”Legend of the demon cat”. Film jest adaptacją japońskiej powieści pod tytułem ”Samana Kūkai” autorstwa Yoneyamy Mineo. Akcja toczy się w Chinach epoki Tang, kiedy Chiny były wielkim i potężnym imperium. Film opowiada historię dwóch mężczyzn- chińskiego poety Bai Juyi i japońskiego mnicha Kūkai, którzy po nagłej śmierci cesarza wspólnymi siłami starają się rozwiązać zagadkę tajemniczych zdarzeń dziejących się na dworze, a mających związek z demonicznym czarnym kotem i historią morderstwa cesarskiej konkubiny sprzed trzydziestu lat.

Toronto International Film Festival

Toronto International Film Festival (w skrócie TIFF) jest jednym z największych i najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Co roku we wrześniu znawcy i miłośnicy kina zjeżdżają się do Kanady, aby móc uczestniczyć w tym wielkim przedsięwzięciu. Program festiwalu ukazuje się zawsze w sierpniu na miesiąc przed rozpoczęciem wydarzenia.

Początki TIFF sięgają 1976 roku. Festiwal ufundowali Bill Marschall, Henk Van der Holk i Dusty Cohl. TIFF był pierwszym i najważniejszym festiwalem filmowym organizowanym w Ameryce Północnej, a obecnie należy do absolutnej światowej czołówki. Główne nagrody przyznawane są głosami publiczności. Osobne nagrody przyznają władze miasta Toronto, dziennikarze i krytycy. Nie oznacza to jednak, że TIFF jest typowym konkursem, stanowi raczej przegląd filmów. W poprzednim roku nagrodę główną otrzymał film ”Trzy billboardy za Ebbing. Missouri.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here