Założyciel Alibaba Group Jack Ma przechodzi na emeryturę

Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group, w dniu swoich pięćdziesiątych czwartych urodzin ogłosił, że za rok o tej samej porze przejdzie na emeryturę. Alibaba obchodzić będzie wtedy swoją dwudziestą rocznicę założenia. Jednocześnie Ma na swojego zastępcę wyznaczył obecnego dyrektora generalnego Daniela Zhanga.

Co dalej z Alibabą?

Wiadomość o tym, że prezes jednej z największych światowych spółek e-commerce Alibaba Group przechodzi na emeryturę, obiegła cały świat 10 września. Odbiła się także na giełdzie, gdzie akcje firmy zanotowały spadek. Prezes Alibaby w jednym z wywiadów odparł jednak, że rynek, tak samo jak Alibaba, szybko zaadaptuje się do tej zmiany. W ciągu zaledwie dwunastu dni które upłynęły od tamtego czasu Jack Ma wziął udział w kilku innych konferencjach, na których wypowiadał się na temat przyszłości firmy i swojego planowanego odejścia ze stanowiska prezesa. Dnia 18 września w trakcie Alibaba Investor day Ma stwierdził, że jest całkowicie przekonany o tym, że oddaje swoją firmę w dobre ręce. Przedsiębiorca przyznał, że zakładając Alibabę w 1999 roku miał nadzieję, że firma przetrwa przynajmniej 102 lata, czyli trzy pokolenia. Nikt jednak nie może być prezesem tak długo. Alibaba w 2019 roku wchodzi w trzecią dekadę swojego istnienia. Dlatego Ma wierzy, że powinien ustąpić pola młodym, ambitnym ludziom. Jak donosi Securities Daily, w trakcie konferencji przedstawił także plany i cele Alibaby na następne lata. W 2019 roku firma planuje osiągnąć wartość sprzedawanych towarów na swoich platformach w wysokości jednego biliona dolarów. Do 2036 roku firma ma obsługiwać ponad dwa miliardy ludzi i 10 milionów przedsiębiorstw na całym świecie.

Ma na emeryturze

W licznych wywiadach buisnessman zdementował plotki, jakoby został zmuszony do ustąpienia z pełnionej przez siebie funkcji. Jak sam twierdzi, nie była to decyzja, którą podjąłby z dnia na dzień, a raczej przemyślany plan, do którego przygotowywał się już od dziesięciu lat. Pierwsze kroki w stronę odejścia ze stanowiska poczynił już w 2013 roku kiedy ogłosił, że ustępuje miejsca prezesa zarządu na rzecz Daniela Zhang, który pełni te funkcję od 2015 roku. Oficjalnie Ma pozostawał jednak prezesem firmy. Teraz businessman oddaje także funkcję prezesa. Przekazanie sterów firmy Danielowi Zhang ma nastąpić 10 września 2019 roku. Od tej pory Zhang będzie sprawował obydwie funkcje. Ma pozostanie w radzie dyrektorów firmy do 2020 roku (dokładnie do corocznego zgromadzenia dyrektorów). Potem odjedzie na planowaną emeryturę.

Ma wierzy, że jego decyzja tak na prawdę przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju firmy jak i jego samego. Prezes Alibaby podkreśla, że mając jeszcze piętnaście lat do swoich siedemdziesiątych urodzin będzie mógł spróbować swoich sił na innych ścieżkach kariery, a przede wszystkim wrócić do nauczania, które od zawsze było jego wielką pasją. Ma wielokrotnie podkreślał, że każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia powinien poświęcić się kształceniu nowego pokolenia młodych ludzi i, co według Ma najważniejsze, uczenia ich jak radzić sobie z porażkami, podnoszenia się po nich i stawania twarzą w twarz z nowymi wyzwaniami. To według niego jest kwintesencją edukacji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here