Były wiceprzewodniczący CSRC Yao Gang skazany na 18 lat więzienia

W piątek 28 września Yao Gang, były wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC), został skazany na osiemnaście lat pozbawienia wolności.

Sprawa Yao Ganga, rozpoczęła się niedługo po krachu na giełdzie w Szanghaju w 2015 roku. Od drugiej połowy 2014 roku na giełdzie panowała sztucznie nakręcana hossa. Feralnego dnia w połowie lipca 2015 roku najważniejszy indeks na Szanghajskiej giełdzie- Shanghai Composite odnotował na otwarciu sesji spadek o 6,4%. Rozpoczęły się paniczne wyprzedaże akcji i bańska spekulacyjna pękła. Krach pociągnął w dół rynki azjatyckie i europejskie, a kryzys odbił się na giełdach  m.in. w Frankfurcie, Madrycie, Brukseli, Lizbonie, Paryżu, a także na Wall Street. Niedługo po tym wydarzeniu rozpoczęła się seria aresztowań osób podejrzanych o związek z wywołaną na giełdzie katastrofą, w tym kierownictwa niektórych chińskich domów maklerskich.

Od listopada 2015 roku toczyło się dochodzenie mające na celu odpowiedzieć czy wiceprzewodniczący CSRC był zamieszany w manipulowanie cenami akcji na giełdzie, a także czy dopuścił się łapówkarstwa lub innych przestępstw. Mężczyzna został zwolniony z pełnionej funkcji w grudniu tego samego roku. Po niecałych dwóch latach prowadzenia śledztwa Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej uznano mężczyznę winnego naruszenia zasad panujących w partii i nadużywania swojego stanowiska w celu czerpania korzyści finansowych. Tuż po tym Yao został pozbawiony członkostwa i wydalony z Komunistycznej Partii Chin.

Prokuratura oskarżyła Yao Ganga o nadużywanie władzy związanej z pełnionym przez niego stanowiskiem, przyjmowanie łapówek i nielegalny obrót papierami wartościowymi. Pomiędzy 2006 a 2015 rokiem Yao miał przyjąć prawie 70 milionów juanów łapówek. W celu osiągnięcia korzyści wykorzystywał także tajne informacje o giełdzie.
Rząd nie podał do wiadomości publicznej od jakich firm Yao brał łapówki.

Początkowo Yao Gang został skazany na 15 lat pozbawienia wolności i karę 7 milionów juanów za przyjmowanie łapówek oraz na 6 lat więzienia i 4 miliony juanów kary za nielegalny handel papierami wartościowymi. Ostatecznie za dopuszczenie się tych dwóch przestępstw sąd wyznaczył 18 lat więzienia oraz karę finansową w wysokości 11 milinów juanów.

Pieniądze jakie mężczyzna przyjął w łapówkach mają zostać odzyskane i przekazane do skarbu państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here