Delegalizacja Hong Kong National Party

Dnia 24 września władze Hongkongu zawiadomiły o delegalizacji Narodowej Partii Hongkongu (Hong Kong National Party; HKNP). Zdaniem władz działalność partii stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Delegalizacja HKNP

Władze Hong Kongu w ubiegły poniedziałek zdelegalizowały proniepodległościową Partię Narodową Hong Kongu. Swoją decyzję oparły na artykule 23 ustawy zasadniczej Hongkongu (Hong Kong Basic Law Article 23). Tłumaczą ją względami bezpieczeństwa. John Lee, minister bezpieczeństwa Hongkongu, utrzymuje, że liderzy ugrupowania, w celu zrealizowania swoich politycznych celów, nawoływali obywateli do buntu, przemocy i zorganizowania zbrojnej rewolucji. W trakcie konferencji prasowej Lee oświadczył także, że każdy kto w dalszym ciągu będzie uczęszczał na spotkania ugrupowania bądź będzie wspierał je finansowo, podlega karze grzywny w wysokości dwunastu tysięcy dolarów oraz karze do trzech lat pozbawienia wolności.

Niepokoje społeczne

Decyzja propekińskich władz wywołała głęboki niepokój wśród mieszkańców Hongkongu, którzy coraz bardziej boją się o utratę prawa do wolności zgromadzeń. Również zdaniem specjalistów ten odważny krok zwiastuje coraz bardziej agresywną politykę Pekinu względem Hongkongu i stopniową próbę zmniejszenia autonomii regionu. Pojawiają się głosy, że wydarzenie może stanowić precedens do delegalizacji następnych pokojowych organizacji, pod szyldem walki z ugrupowaniami zagrażającymi bezpieczeństwu narodowemu. Podając za Hong Kong Free Press, Andy Lee w jednej ze swoich wypowiedzi uspokajał, że w Hongkongu jak najbardziej istnieje prawo do wolności zgromadzeń. Dodał jednak, że prawo to nie jest nieograniczone (“In Hong Kong we have freedom of association, but that right is not without restriction.”).

Parasolowa rewolucja

HKNP powstała stosunkowo niedawno. Aby jednak zrozumieć genezę założenia partii trzeba cofnąć się w czasie do roku 1898 kiedy Chiny i Wielka Brytania podpisały umowę 99-letniej dzierżawy części dzisiejszego Hongkongu przez Zjednoczone Królestwo. W 1984 roku zawarto nową umowę chińsko – brytyjską. W treści dokumentu spisano warunki na jakich terytorium wróci do Chin w roku 1997 roku. Władze chińskie w ramach doktryny „jeden kraj, dwa systemy” zobowiązały się wtedy do oddania i respektowania przyznanej regionowi dużej autonomii, nie obejmującej tylko polityki zagranicznej i obrony narodowej, przez kolejne pięćdziesiąt lat, czyli do roku 2047. Polityka Pekinu, a zwłaszcza ogłoszenie w 2014 roku nowych zasad wyboru szefa administracji, doprowadziły do wzrostu niezadowoleni wśród obywateli miasta-państwa. Dnia 26 września tego samego roku rozpoczęły się protesty przeciwko decyzji chińskich władz. Protesty trwały 79 dni i nie wpłynęły na decyzję władz w sprawie zmiany organizacji wyborów w 2017 roku. Zamieszki nazwano parasolową rewolucją, od parasolek, których początkowo używano do obrony przed stosowanym przez policję gazem łzawiącym.

HKNP

Powstanie Narodowej Partii Hong Kongu stanowiło odpowiedź na wynik zamieszek. Po zakończonej niepowodzeniem parasolowej rewolucji społeczność podzieliła się na dwa obozy – wspierający Pekin i demokratyczny. Wielu młodych ludzi, widząc ulatującą nadzieję na wolność i niezależność zaczęło się radykalizować. Do tej grupy należał Andy Chan, który już w 2016 roku założył HKNP i w tym samym roku starał się wystartować w wyborach, co jednak uniemożliwiły mu chińskie władze. Niedawno władze wystosowały ostrzeżenie  dla przywódców partii o planowanej delegalizacji i dały im kilka dni na odwołanie się od ich decyzji.

Delegalizacja Hong Kong National Party i stanowisko Andy’ego Chana

Przywódca zdelegalizowanej partii Andy Chan nie zabrał od razu głosu w sprawie. Lider HKNP zawsze utrzymywał, że kierowane przez niego ugrupowanie ma charakter pokojowy. Tydzień temu na spotkaniu Foreign Correspondents’ Club Chan stwierdził, że Chiny traktują Hongkong jak swoją kolonię, tak jak niegdyś robili to Brytyjczycy. Ostrzegał także przed pójściem w ślady Tybetu i Xinjiangu oraz utratą autonomii.

Decyzja o delegalizacji partii zbiegła się w czasie z otwarciem kontrowersyjnej, nowej linii kolei dużych prędkości łączącego Chiny kontynentalne z Hongkongiegm co, zdaniem krytyków, było kolejną próbą ingerencji Pekinu w autonomię regionu.

HKNP jest pierwszą partią zdelegalizowaną w Hongkongu od czasu przyłączenia go do Chin.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here