Od stycznia 2019 roku Japonia wprowadza ”sayonara tax”

Od stycznia 2019 roku każda osoba opuszczająca terytorium Japonii będzie musiała zapłacić podatek wyjazdowy w wysokości 1000 jenów.

Sayonara tax- podatek na do widzenia

Tak zwany ”sayonara tax” wynoszący 1000 jenów będzie obowiązywał już od 7 stycznia 2019 roku. Do uiszczenia zapłaty będzie zobowiązana każda osoba opuszczająca Japonię drogą powietrzną lub morską, która przebywała na terytorium kraju dłużej niż 24 godziny. Zapłacenie podatku obowiązuje także wyjeżdżających Japończyków. Ulgą od wnoszenia opłaty zostaną objęte jedynie osoby przesiadające się i opuszczające kraj w ciągu 24 godzin od momentu przybycia oraz dzieci do lat dwóch.

Wprowadzenie nowego podatku a rozwój turystyki Japonii

Decyzja o wprowadzeniu nowej opłaty został podjęta 11 kwietnia tego roku. Podając za Jiji Press wpływy do budżetu z tytułu nowego podatku mogą wynieść ok. 43 miliardów jenów rocznie. W 2017 roku Japonię odwiedziło rekordowe 28,69 miliona turystów. To o 19,3 procenta więcej niż w roku poprzednim. Celem rządu jest zwiększenie liczby turystów do 40 milionów osób rocznie do 2020 roku. Wtedy także odbywać się będą letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Do 2030 roku szacuje się, że liczba turystów może wzrosnąć nawet to 60 milionów w skali roku. Pieniądze rząd zamierza przeznaczyć na rozbudowę  infrastruktury turystycznej i drogowej, innowacje technologiczne w przestrzeni publicznej oraz kampanie reklamujące Japonię jako miejsce turystyczne.

Podatek wyjazdowy na świecie

Japonia nie jest jedynym krajem w którym będzie obowiązywać lub już obowiązuje podatek wyjazdowy dla osób opuszczających terytorium państwa. Na liście znajduje się także kilka państw azjatyckich. Podatek będziemy musieli uiścić opuszczając terytorium Tajlandii, gdzie opłata wynosi 700 batów. W Chinach zapłacimy 90 juanów od lotów międzynarodowych i 50 juanów na lotach wewnątrzkrajowych. Co ciekawe podatek od lotów międzynarodowych tyczy się także osób przemieszczających się z Chin do Hongkongu. Z opłat zwolnione są tylko osoby przesiadające się na inne loty w czasie nie przekraczającym 24 godzin oraz posiadacze paszportu dyplomatycznego. Od podatku nie ustrzeżemy się także opuszczając Singapur.

Warto wiedzieć, że obecnie najwyższy podatek wyjazdowy obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Jego wysokość jest uzależniona od długości lotu oraz od klasy wybranej przez pasażera. Wystarczy jednak powiedzieć, że kwota oscyluje od 13 funtów dla klasy ekonomicznej na locie do 2000 mil, aż po 156 funtów dla pasażerów podróżujących klasą business na lotach, których długość przekracza 2000 mil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here