Meng Hongwei, prezydent Interpolu, rezygnuje ze stanowiska

Meng Hongwei, prezydent  Interpolu, 7 października złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym z pełnionego stanowiska.

Prezydent Interpolu zaginął

Szef Interpolu, Meng Hongwei, miał udać się pod koniec września w podróż służbową do Chin. Nie podał jednak dokładnego celu podróży. Pare dni później jego żona zgłosiła, że nie ma żadnego kontaktu z mężem już od 25 września i nie wie gdzie on się znajduje. Pani Meng zawiadomiła także o otrzymywanych przez nią telefonach i wiadomościach z pogróżkami. Policja  przyznała jej ochronę i rozpoczęła śledztwo w sprawie zaginienia prezydenta Interpolu.

Początkowo Interpol milczał w sprawie dochodzenie, jadnak wiadomość o zaginieniu Meng Hongwei potwierdziła agencja Reutersa. Źródła Francuskiej Agencji Prasowej (AFP) doniosły, że mężczyzna nie zaginął we Francji, a już poza jej terytorium. Z kolei South China Morning Post podało informację z anonimowego źródła, jakoby Meng Hongwei zaraz po swoim przylocie do Pekinu miał zostać aresztowany i odprowadzony przez funkcjonariuszy służb dyscyplinarnych na przesłuchanie. Interpol wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że sprawa domniemanego zaginięcia Menga jest problemem, który muszą rozwiązać wspólnie władze francuskie i chińskie. Podano także informację, że zniknięcie prezesa nie wpłynie negatywnie na pracę organizacji. Meng pełni bowiem w Interpolu funkcję głównie reprezentacyjną. Nad pracą policji na codzień czuwa sekretarz generalny, a nie prezydent. Chińskie władze nie wypowiedziały się od razu w sprawie, pomimo wystosowanej przez Interpol prośby o zajęcie stanowiska.

Meng Hongwei rezygnuje ze stanowiska prezydenta Interpolu

W niedzielę 7 października Interpol podał informację, że Meng Hongwei rezygnuje z pełnionego stanowiska ze skutkiem natychmiastowym:

„Dziś, w niedzielę 7 października, Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie, we Francji, otrzymał rezygnację pana Menga Hongweia ze stanowiska prezydenta Interpolu ze skutkiem natychmiastowym”

Chińskie władze przekazały, że podejrzewają Meng o poważne naruszenia prawa i będą w jego sprawie toczyć śledztwo. Było to jednocześnie pierwsze oficjalne oświadczenie wydane przez Pekin od czasu zaginięcia prezydenta. Miejsce pana Meng zajmie Kim Jong Yang z Korei Południowej. Podczas najbliższego spotkania organizacji w Dubaju pomiędzy 18 a 21 listopada odbędą się wypory kolejnego prezydenta Interpolu.

Meng Hongwei

Meng Hongwei został wybrany na stanowisko prezydenta Interpolu w listopadzie 2016 roku i funkcję tą miał piastować przez cztery następne lata aż do kolejnych wyborów w 2020 roku. Jest jednocześnie pierwszy Chińczykiem, który przewodzi organizacji. Wcześniej zajmował wiele ważnych stanowisk w Chinach, a równolegle do funkcji w Interpolu był wiceministrem bezpieczeństwa publicznego. Chińskie media jego nominację ogłosiły jako wielki sukces i potwierdzenie tego, że Chiny pod przewodnictwem Xi Jinpinga stają się coraz bardziej szanowanym i liczącym na świecie państwem. Na Zachodzie natomiast odzywały się głosy zaniepokojenia. Krytycy obawiali się, że nowo wybrany prezydent pod naciskiem Pekinu może nadużywać swojego stanowiska i władzy w celu sprowadzenia z powrotem do Chin uważanych za zaginionych dysydentów. W kwietniu 2018 Meng Hongwei został skreślony z listy członków komitetu Komunistycznej Partii Chin w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here