Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo z wizytą dyplomatyczną w Chinach

W poniedziałek 8 października Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi. 

Politycy spotkali się w Państwowym Domu Gościnnym Diaoyutai. Strony wymieniły uprzejmości i podkreśliły potrzebę wzmocnienia współpracy. Nie obyło się jednak na początku spotkania z dziennikarzami bez nadzwyczaj ostrych komentarzy i krytyki.

Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin i jednocześnie członek Rady Stanu, podczas wspólnego wystąpienia odniósł się do ostatnich tarć i wojny handlowej między USA a Chinami:

„Ostatnimi czasy Stany Zjednoczone Ameryki doprowadzają do ciągłej eskalacji konfliktu handlowego z Chinami, podjęły także serię działań w kwestii Tajwanu, które stoją w sprzeczności z prawami i interesami Chin, a także cały czas krytykują prowadzoną przez Chińską Republikę Ludową politykę, zarówno wewnętrzną jak i zagraniczną. Uważamy, że prowadzone działania są  bezpośrednim atakiem na nasze wspólne zaufanie i rzucają cień na stosunki chińsko-amerykańskie.”

Wang zażądał także, aby strona amerykańska zaprzestała ”tego typu błędnych działań” i zaniechała sprzedaży broni Tajwanowi oraz dalszych oficjalnych wizyt na wyspie.

Pompeo miał zaznajomić ministra Wang Yi z przebiegiem swojej ostatniej wizyty dyplomatycznej w Pjongjangu. Sekretarz Stanu USA spotkał się tam niedawno z przywódcą Korei Północnej Kim Jong Unem. Podczas wizyty politycy podjęli kwestię denuklearyzacji KRLD i organizacji drugiego szczytu Kim – Trump. Następnie Pompeo odnosząc się do wypowiedzi Wang Yi stwierdził, że poglądy stron na wyszczególnione przez Chiny problemy diametralnie się różnią.

„Mamy wielkie obawy co do podejmowanych przez Chiny działań. Mam nadzieję, że pojawi się okazja do przedyskutowania każdej w wymienionych kwestii jeszcze dzisiaj, ponieważ stosunki dyplomatyczne pomiędzy USA a Chinami są niezmiernie ważne.”

Pompeo spotkał się następnie z Yang Jiechi, członkiem Biura Politycznego KPCh i dyrektorem Komitetu Spraw Zagranicznych KPCh. Strony zgodziły się, że obecnie relacje chińsko-amerykańskie muszą sprostać wielu wyzwaniom. Yang ocenił także, że pomimo licznych kwestii w których Pekin i Waszyngton mają odmienne zdania, bardzo istotne jest wzajemne słuchanie się i rozszerzanie współpracy politycznej.

Program wizyty Sekretarz Stanu USA nie został podany w Chinach do ogólnej wiadomości. Pompeo nie spotka się także tym razem z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem.

Polityk po spotkaniu stwierdził, że USA oczekuje od Pekinu współpracy i solidarności w działaniach mających na celu denuklearyzację Korei Północnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here