Fan Bingbing uznana winną oszustw podatkowych

Fan Bingbing, jedna z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających chińskich aktorek, została zobowiązana do zapłacenia kary finansowej w wysokości 884 milionów juanów za unikanie płacenia podatków. 

Gdzie jest Fan Bingbing?

Zaginięcie znanej chińskiej aktorki wywołało prawdziwa burzę na internecie. Fan po raz ostatni była widziana publicznie 1 lipca podczas wizyty w szpitalu dziecięcym w Tybecie. Swój ostatni post na Sina Weibo opublikowała 23 lipca. Od tego czasu słuch po niej zaginął. Jej profil społecznościowy obserwuje obecnie ponad 62 miliony fanów, którzy zachodzili w głowę co stało się z ich idolką. Na temat zaginięcia aktorki powstawało wiele plotek.

Zagadka rozwiązała się 3 października, kiedy w prasie pojawiła się informacja, że aktorka jest oficjalnie oskarżona o unikanie płacenia podatków. Przez ostatnie miesiące toczyło się wobec niej dochodzenie. Magazyn South China Morning Post doniósł, że Fan na czas prowadzenia śledztwa została zamknięta w specjalnym ”ośrodku wypoczynkowym” w prowincji Jiangsu, którego nie mogła opuszczać aż do wyjaśnienia się sprawy. W tym samym ”ośrodku” chińskie władze zwykły przetrzymywać także innych ”zaginionych”, przede wszystkim wysokich rangą urzędników, wobec których toczą się śledztwa.

W środę ubiegłego tygodnia agencja prasowa Xinhua doniosła, że chińskie władze nałożyły na aktorkę karę finansową w wysokości 884 milionów juanów (około 130 milionów dolarów) za unikanie płacenia podatków. Fan i reprezentowane przez nią spółki w drodze oszustwa uniknęły uiszczenia podatku w wysokości aż 288 milionów juanów. Teraz urząd podatkowy w Jiangsu kazał łącznie zapłacić kobiecie karę w wysokości 596 milionów juanów oraz zaległy podatek.

Kontrakty ying – yang i oszustwa podatkowe

Początek burzy zainicjował post dziennikarza i prezentera chińskiej telewizji Cun Yongyuana, który w maju opublikował w internecie zdjęcia dwóch kontraktów Fan na zagranie tej samej roli. Jeden z nich wskazywał kwotę 10 milionów juanów. Drugi, nieoficjalny, opiewał na 50 milionów. W czerwcu chiński urząd podatkowy rozpoczął dochodzenia w sprawie unikania płacenia podatków przez przedstawicieli biznesu rozrywkowego. Jednocześnie urząd stwierdził, że zarobki w niektórych jego branżach są niemoralnie wysokie i przyczyniają się do wzrostu kultu pieniądza, zepsucia ludzi, a ideologicznie stoją w sprzeczności do wartości promowanych i wyznawanych przez KPCh.

Co do samej Fan, aktorka miała wykorzystywać tzw. kontrakty ying – yang czyli inaczej splited contracts. Cała idea takiego kontraktu polega na sporządzeniu dwóch niemalże identycznych dokumentów na wykonanie tej samej pracy, jednakże opiewających na dwie różne kwoty. Umowa prezentowana urzędowi przedstawia niższą kwotę niż druga, tajna, będąca faktycznym kontraktem z prawdziwą sumą, jaką dostaje usługodawca. W ten sposób Fan oszukiwała urząd i unikała płacenia podatku od swoich dochodów.

Celebrytka w swoim oświadczeniu zamieszczonym na mediach społecznościowych w pełni zgodziła się z decyzją urzędu podatkowego i solennie przepraszała fanów.

„Każde jedno moje osiągnięcie jest nierozerwalnie połączone ze wsparcie, które otrzymałam od Narodu i ludzi. Bez dobrze prowadzonej przez Komunistyczną Partię Chin polityki i Narodu, bez miłości ludzi, nie ma Fan Bingbing” .

Aktorka dodała także, że przezwycięży wszelkie trudności, aby zapłacić w terminie karę i podejmie działania nadzorcze w swoich spółkach.

Fan jak dotąd nigdy nie była karana. Dzięki temu, zgodnie z chińskim prawem, nie zostanie pociągnięta do dalszej odpowiedzialności ani nie zostanie skazana na karę więzienie jeżeli zgodzi się terminowo zapłacić wyznaczoną jej karę pieniężną. Nie podano jednak dokładnej daty do jakiej ma przekazać środki finansowe.

Konsekwencje jakie poniesie Fan nie ograniczają się jednak tylko do kary finansowej. Ucierpiała bowiem jej reputacja. Już w tej chwili wiadomo, że została odsunięta od jednego z projektów nad którym ostatnio pracowała. Skreślono jej nazwisko z listy aktorów w kampanii reklamowej filmu ,,The Unbreakable Spirit”. Ponadto firmy, które dotychczas korzystały z jej wizerunku w swoich kampaniach reklamowych, wycofują się ze współpracy i zawieszają reklamy z jej udziałem.

Internauci od razu podchwycili temat, szeroko komentując sprawę. Duża część wyraziła rozczarowanie zachowaniem aktorki. Wielu fanów pozostaje jednak wiernych Fan i obiecuje, że będzie czekać na jej powrót na srebrny ekran.

Jednocześnie przy okazji głośnej sprawy Fan Bingbing urząd podatkowy (The State Administration of Taxation) przypomniał, że wszystkie firmy i jednostki działające w branży rozrywkowej, które dobrowolnie zgłoszą się do zapłaty zaległych podatków przed 31 grudnia unikną pociągnięcia do dalszej odpowiedzialności karnej.

Fan Bingbing

Swoją karierę rozpoczęła od telewizyjnego show p.t.: ,,My Fair Princess”. W wielkim świecie show biznesu zaistniała rolą w filmie ,,The cell” z 2003 roku. W 2015 roku znalazła się na okładce magazynu The Times jako najważniejsza chińska aktorka. Sklasyfikowana jako piąta najlepiej zarabiającą aktorką na świecie w 2016 roku. Magazyn Forbes w 2017 umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata w kategorii „ikony”. W ubiegłym roku zaproszono ją do zasiadania w jury festiwalu filmowego w Cannes. Jest też jedną z najlepiej zarabiających celebrytek w Chinach z rocznymi dochodami w wysokości ok. 300 milionów juanów (ok. 43 miliony dolarów). Udało jej się zaistnieć także Hollywood. Grała w produkcjach takich jak ,,X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” i ,,Iron Man 3”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here