Chiny zagrożeniem dla obronności USA – raport Pentagonu

W opublikowanym raporcie Pentagon ostrzega przed zwiększającą się potęgą Chin i alarmuje, że ChRL może stanowić zagrożenie dla obronności Stanów Zjednoczonych. 

Raport Pentagonu

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych postrzega rosnącą chińską potęgę militarną i ekonomiczną jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Takie wnioski przedstawił w ubiegły piątek Pentagon w swoim liczącym niemalże 150 stron raporcie. Dokument wskazuje na blisko 300 słabych punktów w polityce, organizacji i finansowaniu armii, których wykorzystanie może istotnie wpłynąć na zaopatrzenie branży zbrojeniowej w materiały i komponenty o kluczowym znaczeniu dla produkcji broni. Odcięcie lub nawet tylko ograniczenie dostępu do potrzebnych surowców może z kolei w bardzo negatywny sposób odbić się na wyposażeniu i funkcjonowaniu armii USA.

Twórcy raportu zwrócili szczególną uwagę na olbrzymi udział Chin w wydobyciu metali ziem rzadkich, które są wykorzystywane przez wojsko i stanowią nieodłączny element procesu produkcji technologi wojennej. W dokumencie podkreślono także wielkie znaczenie wiodącej roli Chin w produkcji elektroniki oraz chemikaliów wykorzystywanych właśnie przez armię USA.

Przykładowo raport podaje, że obecnie 90% światowego zaopatrzenia w płytki drukowane, które są potrzebne do montażu podzespołów elektronicznych, wytwarza się w Azji, z czego ponad połowa produkcji odbywa się w Chinach. Odcięcie Stanów Zjednoczonych od dostaw elektroniki stanowiłoby katastrofę. Dodatkowo dokument przestrzega przed ryzykiem przedostania się do systemu obrony narodowej USA oprogramowania szpiegującego.

Jeszcze w tym roku funkcjonariusze sił wywiadowczych Stanów Zjednoczonych przestrzegali, że Chiny mogą wykorzystywać telefony oraz inne technologie chińskiej produkcji w celu szpiegowania amerykańskich obywateli. Wytyka się także i oskarża Chiny o nieuczciwe praktyki takie jak kradzieże i nielegalne wykorzystywanie amerykańskiej technologii.

Wnioski i rekomendacje

Analiza zawiera liczne rekomendacje i uwagi mające przyczynić się do wzmocnienia i zabezpieczenia przemysłu zbrojeniowego. Dokładne wytyczne zostały zawarte w tajnym aneksie. Z anonimowego źródła wiadomo jednak, że Pentagon proponuje między innymi stworzenie specjalnych magazynów z zapasami rzadkich materiałów i minerałów o znaczeniu strategicznym. Departament Obrony chce mieć pewność, że Chiny nie będą wstanie odciąć USA od zasobów niezbędnych surowców i technologii potrzebnych do produkcji uzbrojenia.

Raport został opublikowany w momencie wyjątkowego napięcia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem. Warto przypomnieć, że jeszcze w sierpniu tego roku Pentagon publikował inny raport przeznaczony dla kongresu Stanów Zjednoczonych. Informował w nim o postępach poczynionych przez chińską armię oraz zwracał uwagę na prowadzone przez nią ćwiczenia. Zdaniem analityków Chiny trenują ewentualny atak na Stany Zjednoczone i ich sprzymierzeńców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here