Targ rybny Tsukiji w Japonii zamknięty

Pośród wielu kontrowersji, po trwających od lat dyskusjach, sporach i co dla Japonii nietypowe – opóźnieniach, w ubiegły weekend 6 października ostatecznie zamknięto słynny targ rybny Tsukiji – największy taki targ w Japonii i na świecie.

Tsukiji

Targ Tsukiji został otwarty w lutym 1935 roku. Postawiono go na miejscu innego targu, który uległ zniszczeniu podczas wielkiego trzęsienia ziemi w Kantō w 1923 roku. Tsukiji szybko rozrastał się, aby w bardzo krótkim czasie stać się największym targiem ryb i owoców morza, zarówno w Japonii jak i na świecie. Zaopatrywał dziesiątki japońskich restauracji, a wyniki sprzedaży sięgały nawet 2 800 ton ryb, owoców morza i warzyw dziennie o wartości około dwóch miliardów jenów (ok. 18 milionów dolarów). Stanowiło to aż 25% całego dziennego obrotu rybami i owocami morza w Japonii.

Po osiemdziesięciu trzech latach funkcjonowania przyszedł jednak czas na historyczne zmiany. Tsukiji został ostatecznie zamknięty, a targ przeniesiony w nowe miejsce. Nie pomogły sprzeciwy i protesty. Nie pomogło także to, że w organizowanej wcześniej sondzie ponad 80% sprzedawców opowiedziało się za nieprzenoszeniem targu. Ostatecznie decyzję usprawiedliwiono bardzo złym stanem technicznym hali. Budynek z trzydziestego piątego roku był w opłakanym stanie, dodatkowo był bardzo ciasny, a wolne miejsce ograniczone do absolutnego minimum. Wiadomo także, że władze Tokio mają dodatkowo swoje plany co do terenu, na którym znajdowało się targowisko – do 2020 roku, kiedy Tokio będzie organizatorem Letnich Igrzysk Olimpijskich, ma powstać w tym miejscu parking.

Turyści mogli zwiedzić trag i obserwować sprzedaż ryb do końca września. Później Tsukiji był otwarty tylko dla handlarzy.

Tayosu

Dyskusja o przeniesieniu Tsukiji trwała już od ponad siedemnastu lat. Decyzję o zmianie lokalizacji odkładano aż do listopada 2016 roku. Kiedy już wszystko wydawało się załatwione, okazało się jednak, że wyznaczony nowy teren jest skażony chemicznie. Stała tam kiedyś gazowania i pomimo upływu lat w glebie i wodach gruntowych wykryto toksyczne związki chemiczne. Wzbudziło to falę protestów i przenosiny ponownie odłożono w czasie. W ciągu ostatnich dwóch lat władze Tokio wydały 3,8 miliarda jenów (34 miliony dolarów) na oczyszczenie terenu po starej gazowni.

Ostatecznie po długich latach nastał wreszcie dzień likwidacji Tsukiji i przeniesienia targu w nowe miejsce – Tayosu. Przeniesienie stoisk i sklepików zajęło w sumie cztery dni. Nowa hala jest ok. 1,8 raza większa od poprzedniej i znajduje w odległości 2 kilometrów do starej lokalizacji. Targ otworzono 11 listopada. Dla zwiedzających i turystów będzie jednak otwarty dopiero od stycznia 2019 roku. Najbliższa stacja metra to Shijō – mae (linią Yurikamome) lub Tayosu Station (linia Yurakucho). W odróżnieniu od Tsukiji wstęp na aukcje ryb na Tayosu ma być bezpłatny. Z uwagi na wielkie zainteresowania aukcjami tuńczyka dla turystów została także zorganizowana specjalna platforma widokowa, oddzielona od hali szklaną ścianą.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here