Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata. Najnowsza ksiązka Tomka Michniewicza

4337

Długo czekałam na tego rodzaju lekturę. Tomek Michniewicz postanowił po raz pierwszy nie opisywać świata oczami podróżnika, a oddać głos mieszkańcom siedmiu zróżnicowanych kulturowo krajów. I zrobił to znakomicie. Jego najnowsza książka „Chrobot” będzie miała swoją premierę 17 października.

Tomasz Michniewicz – podróżnik i reporter. Autor programów „Mapa Świata” emitowanego na antenie Radia Zet oraz „Inny świat” na antenie TTV. Jego cztery poprzednie książki uzyskały liczne nagrody. W swojej najnowszej książce oddał głos siedmiu zwyczajnym ludziom, żyjącym w siedmiu odległych geograficznie i kulturowo krajach świata. Jednocześnie, będąc świadomym konieczności weryfikacji wielu faktów związanych z kulturą czy polityką przedstawianych państw, Tomek zwrócił się do czternastu specjalistów, którzy weryfikowali treść książki. I przez to właśnie, „Chrobot” zasługuje na naszą uwagę. Jest nie tylko książką, którą czyta się jednym tchem, ale również doskonałym źródłem informacji o przedstawianych kulturach i społeczeństwach.

Bohaterowie „Chrobot”/ fot. T. Michniewicz

Tego rodzaju książki brakowało na polskim rynku. Będącej nie reportażem, a zweryfikowanym obrazem obcych kultur i społeczeństw. Książka Tomka wypełnia lukę między publikacjami naukowymi, a luźnymi reportażami ukazującymi życie różnych społeczeństw przez pryzmat kultury europejskiej. Tomek nie próbuje stworzyć publikacji popularnonaukowej. Jednak lekkim i charakterystycznym dla siebie piórem przedstawia historie, zweryfikowane przez ekspertów i naukowców. Dlatego książka jest nie tylko przyjemną lekturą na jesienne wieczory, ale również doskonałym źródłem do uzupełnienia informacji o interesujących nas kulturach.

Japonia/ fot. T.Michniewicz

W „Chrobocie” poznamy zatem codzienne życie mieszkańców Azji, Afryki i Ameryki. Począwszy od dzieciństwa, aż po rozterki dorosłego życia, wynikające często z przyjętych w ich krajach wzorców kulturowych. I nie jest to obrazek idealizujący czy tłumaczący konkretne społeczne postawy. Tomek Michniewicz nie dokonuje oceny ani nie wartościuje tych wzorców, a jedynie w możliwie obiektywny sposób przedstawia je polskiemu czytelnikowi.

Japonia/ fot. T.Michniewicz

Konsultację kulturową dotyczącą Japonii w książce „Chrobot” zapewniła dr Olga Barbasiewicz z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Pomimo tego, naukowy kontekst tej współpracy nie jest widoczny w powieści Michniewicza. Autor zachowuje swój unikatowy styl, a wsparcie eksperckie zapewnia jedynie poparcie dla stawianych przez niego (i jego bohaterów) tez dotyczących konkretnych społeczeństw. Dlatego książka jest warta uwagi zarówno dla osób, które już zgłębiły wiedzę na temat któregoś z przedstawianych państw, jak również dla tych, którzy dopiero chcieliby dowiedzieć się czegoś na temat siedmiu przedstawionych kultur.

PODZIEL SIĘ
mm
doktor nauk społecznych, japonista i politolog. Absolwentka UW, SWPS, UKSW oraz ASP w Łodzi. Stypendystka rządu japońskiego na Uniwersytecie w Tsukubie (kierunek: stosunki międzynarodowe). Adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. W latach 2010-2013 przewodniczyła Klubowi Byłych Studentów Uczelni Japońskich w Polsce, powołanemu przez Ambasadę Japonii w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here