Lu Wei, były „car Internetu”, stanął przed sądem

W piątek 19 października Lu Wei, były szef chińskiego biura do spraw cyberbezpieczeństwa  stanął przed sądem. Jest oskarżony o branie łapówek i nadużywanie sprawowanej funkcji.

Prokuratura w Ludowym Sądzie Powszechnym (Intermediate People’s Court) w mieście Ningbo w prowincji Zhejiang ujawniła, że pomiędzy 2002 a 2017 rokiem Lu miał przyjąć od jednostek samorządowych bądź osób prywatnych łapówki o łącznej wartości trzydziestu dwóch milionów juanów (ok. 4,6 miliona dolarów). Mężczyzna w czasie procesu przyznał się do winy i wyraził skruchę za popełnione czyny.

Lu Wei – Car Internetu

Lu Wei w trakcie swojej kariery pracował m.in. w państwowej agencji prasowej Xinhua, komitecie KPCh i administracji rządowej w Pekinie, a od 2013 roku pełnił funkcję szefa Centralnej Komisji ds. Cyberprzestrzeni (Central Cyberspace Affairs Commission). Był symbolem i twarzą obowiązującej i ciągle zaostrzającej się  w Chinach cenzury. Magazyn Time w 2015 roku umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W 2016 roku niespodziewanie zrezygnował z pełnionego przez siebie stanowiska bez podania wyraźnych powodów.

Pierwszy złapany tygrys w drugiej kadencji Xi Jinpinga

W listopadzie 2017 roku chińskie antykorupcyjne organy nadzorcze rozpoczęły wobec Lu dochodzenie. Mężczyźnie postawiono zarzuty przyjmowania wysokich łapówek oraz nadużywania sprawowanej funkcji dla osiągania osobistych celów. Lu Wei jest pierwszym wysokim rangą członkiem KPCh, wobec którego wytoczono proces o łapówkarstwo w trakcie drugiej kadencji Xi Jinpinga. W lutym tego roku mężczyzna został wydalony z KPCh.

Agencja Xinhua podała, że werdykt sądu i wymiar kary jaką otrzyma Lu Wei zostaną podane do informacji publicznej później.

Warto wspomnieć, że Lu Wei jest kolejnym wysoko postawionym członkiem partii oskarżonym w ostatnich miesiącach o korupcję. Innym głośnym przykładem z ostatnich tygodni jest chociażby sprawa szefa Interpolu, Meng Hongweia, który na początku października zrezygnował z pełnionej funkcji i wobec którego obecnie toczy się oddzielne postępowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here