Ogólnopolski Tydzień Dyplomacji

1463

Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów po raz kolejny organizuje Ogólnopolski Tydzień Dypolomacji. Cykl organizowanych wydarzeń będzie w tym roku związany z tematyką dotyczącą historii polskiej dyplomacji.

W 2017 r. z okazji 15-lecia Stowarzyszenia FDM w ramach odbywającego się Tygodnia Dyplomacji zorganizowano spotkania m.in. z polskimi ambasadorami, ekspertami z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zaproszono także gości, takich jak Roland Nehring z Leadership Institute czy też Ambasador Australii – J.E. Paul Wojciechowski.

Termin tegorocznego OTD przypada na dni 12-18 listopada i jest związany z dniem 16 listopada, który jest nie tylko okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również Dniem Służby Zagranicznej. To właśnie 16 listopada została wysłana przez Józefa Piłsudskiego pierwsza depesza zagraniczna do przywódców państw zachodniego świata, informująca o powstaniu niepodległego państwa polskiego. 16 listopada to także rocznica 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Ideą organizowanych wydarzeń jest przybliżenie szerokiej grupie odbiorców interesujących zagadnień z zakresu historii polskiej dyplomacji oraz możliwość spotkania z praktykami. Na osoby, które wezmą udział w OTD 2018 czekają warsztaty, kluby dyskusyjne, wizyty w placówkach dyplomatycznych, wykłady i wiele innych inspirujących aktywności.

Zaplanowane wydarzenia będą organizowane w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu. Program OTD w Krakowie obejmuje między innymi spotkanie „Kobiety w dyplomacji”. W dyskusji nad tym zagadnieniem udział wezmą zaproszeni eksperci: dr Łukasz Fyderek, dr Kamila Junik-Łuniewska oraz Karolina Olszowska. Uczestnicy będą mieć okazję by wziąć udział w symulacjach posiedzeń ONZ „Model United Nations: Open Debate Workshop” oraz spotkaniu z konsulem generalnym Republiki Francji w Krakowie Federic’iem de Touchet i przedstawicielem Departamentu ds. Europejskich Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku.

„Dzięki tej inicjatywie chcemy przypomnieć, że dyplomacja, szczególnie polska, oraz szeroko pojęte sprawy międzynarodowe są bliżej każdego obywatela, niż może się to z pozoru wydawać” – podkreślają organizatorzy. Puls Azji objął wydarzenie patronatem medialnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here