Baidu jako pierwsza chińska firma dołączyła do AI Ethics Group

Baidu – operator największej w Chinach wyszukiwarki internetowej oraz lider rozwoju sztucznej inteligencji w Państwie Środka, jest pierwszą chińską firmą, która dołączyła do Artificial Intelligence Ethics Group – organizacji, której przewodzą czołowe firmy specjalizujące się w sztucznej inteligencji. 

Baidu członkiem PAI

W wydanym 16 października oświadczeniu zarząd PAI stwierdził, że dołączenie Baidu do organizacji zwiastuje początek dobrej współpracy z Chinami i otwiera drogę do pozyskiwania nowych partnerów z Państwa Środka. Terah Lyons, jeden z założycieli i dyrektor wykonawczy PAI, w swoim oświadczeniu powiedział, że przyjęcie do stowarzyszenia pierwszego reprezentanta chińskiego rynku AI stanowi bardzo ważny krok w kierunku budowania prawdziwej światowej wspólnoty i zacieśniania się współpracy w branży sztucznej inteligencji. Dodał także, że bardzo szybki wzrost i możliwości Chin w dziedzinie AI sprawiają, że jakakolwiek dalsza dyskusja o przyszłości sztucznej inteligencji bez udziału Chin byłaby niekompletna.

Dyrektor Baidu Ya-Qin Zhang powiedział, że w związku z rozwojem i zwiększeniem się ilości zastosowań technologii AI, Baidu widzi jak ważne jest dołączenie do światowej dyskusji nad przyszłością sztucznej inteligencji. Zdaniem Zhanga zapewnienie bezpieczeństwa w sektorze AI, sprawiedliwość i przejrzystość nie powinny pozostawać zaledwie teoretycznymi rozważeniami i refleksjami. Ideały te powinny przyświecać od początku każdemu rozpoczętemu projektowi.

PAI i Artificial Intelligence Ethics Group

The Partnership on AI (PAI) jest założoną w 2016 roku organizacją non-profit z siedzibą w San Francisco. Jej celem jest formułowanie i pilnowanie przestrzegania zasad dotyczących etyki badań, rozwoju i zastosowania sztucznej inteligencji. Nadzoruje także czy naukowcy zaangażowani w prace nad AI nie naruszają Międzynarodowej Konwencji Praw Człowieka. Do organizacji należą takie światowe giganty jak Amazon, Google, DeepMind Technologies, Facebook, Microsoft, IBM czy Apple. Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad siedemdziesiąt firm i organizacji.

Baidu

Baidu zostało założone w 2000 roku w Pekinie. Firma od 2005 roku jest notowana na nowojorskiej giełdzie i cały czas się rozwija. Obecnie Baidu jest nie tylko największą wyszukiwarką internetową w Chinach, ale także zaczęło świadczyć usługi na rynku AI. W tamtym roku chiński minister przemysłu zaklasyfikował Baidu jako jednego z czterech krajowych liderów na rynku sztucznej inteligencji w Chinach. W ciągu ostatnich lat firma inwestowała głównie w rozwój technologii dla samochodów autonomicznych oraz deep learning (tzw. uczenie maszynowe mające na celu tworzenie sztucznych sieci neuronowych). Trzy główne oferowane przez firmę produkty to Baidu Apollo, Baidu ABC oraz DuerOS.

Rozwój i rynek AI w Chinach

Rynek AI w Chinach pomiędzy 2013 rokiem a pierwszym kwartałem 2018 roku przyciągnął najwięcej inwestorów i zgarnął aż 60% wszystkich światowych inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji. Jak jednak wynika z przedstawionego w lipcu raportu sporządzonego przez Tsinghua University, Chiny w dalszym ciagu pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Plan rządu „Made in China 2025” zakłada, że Chiny w ciągu najbliższych lat mają stać się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rząd planuje zainwestować w ten cel ok. czterysta miliardów dolarów. Plan rozwoju zakłada współpracę oraz wymianę wiedzy i osiągnięć pomiędzy firmami sektora prywatnego, publicznego, a także wojskiem. Plany Chin wzbudziły zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. USA obawia się bowiem, że ChRL będzie wykorzystywać najnowsze technologie, w tym sztuczną inteligencję, do celów militarnych.

Jednak pomimo ostatnio dość napiętej sytuacji politycznej i wyraźnej, zaciętej rywalizacji pomiędzy państwami, firmy pracujące nad rozwojem sztucznej inteligencji powinny i starają się dbać o dobrą współpracę. Amerykańskie przedsiębiorstwa chcą i próbują wchodzić na rynek chiński. Chiny z kolei w ostatnich latach otworzyły na terenie Stanów Zjednoczonych swoje laboratoria gdzie pracują nad rozwojem AI. Jeszcze w poprzednim miesiącu Państwo Środka gościło na corocznym forum poświęconym AI Zachodnie firmy takie jak Google, Amazon i Microsoft. W trakcie forum przedstawiciele władz zapewniały, że prace nad rozwojem sztucznej inteligencji w Chinach będą przebiegały w poszanowaniu ogólnie uznanych i respektowanych norm moralnych. Warto wspomnieć, że pomimo wzrastającej w ciągu ostatnich lat kontroli w internecie i cenzury wszystkie trzy wyżej wymienione firmy mają swoje siedziby i laboratoria AI na terenie Chin. W ostatnich tygodniach wiele kontrowersji wzbudził także planowany przez Google powrót do Chin ze swoją nową wersją specjalnie ocenzurowanej wyszukiwarki.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here