Kim Jong Un zaprasza papieża Franciszka do wizyty w Korei Północnej

Przywódca KRLD Kim Jong Un w ubiegłym tygodniu zaprosił papieża Franciszka do wizyty w Korei Północnej. Jeśli spotkanie dojdzie do skutku, będzie to pierwsza w historii wizyta Ojca Świętego w KRLD. 

Niezwykłe zaproszenie

Papież Franciszek otrzymał w ubiegłym tygodniu zaproszenie od Kim Jong Una do wizyty w Korei Północnej. W imieniu przywódcy KRLD zaproszenie miał przekazać w trakcie swojej wizyty w Watykanie prezydent Korei Południowej Moon Jae-in. W trakcie audiencji Ojciec Święty wyraził swoje poparcie dla wysiłków czynionych przez prezydenta Moona w kierunku osiągnięcia pokoju na półwyspie. W czwartek wieczorem sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin przekazał, że papież wyraził chęć odwiedzenia Korei Północnej. Będzie miał jednak swoje warunki, których Kościół na razie nie podaje. Teraz należy poczekać na sformalizowanie decyzji.

Już na początku tego miesiąca Kim Jong Un wyraził chęć ugoszczenia w Korei głowy Kościoła Katolickiego, jednak oficjalne zaproszenia papież otrzymał dopiero w ubiegły czwartek. Watykan nie odpowiedział jeszcze czy duchowny ostatecznie zgodził się na wizytę w KRLD. Gdyby jednak Ojciec święty pojechał do Pyongyangu, zostałby pierwszym w historii papieżem, który odwiedził Koreę Północną.

Zmiana na plus czy misterny plan?

Propozycja Kim Jong Una postrzegana jest jednak przez wielu jako sprytnie wpleciony element do jego polityki ocieplenia na świecie wizerunku reżimu północnokoreańskiego. W ostatnich miesiącach Kim zorganizował i wziął udział w kilku szczytach. Wśród nich najważniejsze były zorganizowane w Singapurze spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem, a także spotkania z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem oraz przewodniczącym Chin Xi Jinpingiem.

Potencjalna wizyta papieża Franciszka w KRLD otoczona jest wieloma kontrowersjami. Korea Północna należy bowiem do niechlubnego grona najbardziej prześladujących religie i wierzących państw na świecie. Władze Korei upatrują w nich zagrożenia dla reżimu. Chrześcijaństwo jest jednym z najbardziej tępionych wyznań. Stowarzyszenie Open Doors USA podaje, że obecnie w Korei Północnej znajduje się około trzystu tysięcy chrześcijan z czego około pięćdziesiąt tysięcy z nich jest przetrzymywanych w więzieniach, obozach reedukacyjnych i obozach pracy na terenie KRLD.

Teoryczcie konsytuacja Korei Północnej gwarantuje wolność wyznania, ale tylko tak długo jak nie stanowi to zagrożenia dla kraju i ustroju. Formalnie w Korei Północnej znajduje się kilka kontrolowanych przez państwo kościołów, w praktyce jednak jakiekolwiek niezależne praktykowanie religii jest surowo zakazane i jeszcze surowiej karane.

Watykan a Azja

Relacje z Watykanem w ostatnim czasie starały się także poprawić Chiny. W dniu 22 września podpisano historyczne porozumienie między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową – Umowę Tymczasową w sprawie mianowania biskupów. Xi Jinping zgodził się, aby dwóch chińskich biskupów brało udział w spotkaniu z innymi biskupami w Watykanie. W jego trakcie duchowni zaprosili w imieniu władz papieża Franciszka do wizyty w Chinach. Szybko na krok ChRL, odpowiedział Tajwan, który także kilka dni później zaprosił Ojca Świętego do wizyty na wyspie.

Papież Franciszek potwierdził już swoją przyszłoroczną podróż do Japonii. Możliwe, choć jeszcze nie do końca pewne, że przyjmie zaproszenie biskupów i odwiedzi Chiny. Na razie brak wiadomości co do wizyty Ojca Świętego na Tajwanie. Teraz do grona krajów chcących ugościć Biskupa Rzymu dołączyła Korea Północna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here