Odsetek samobójstw wśród młodzieży w Japonii najwyższy od trzydziestu lat

Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Japonii. Jak wynika z przedstawionego w ostatni poniedziałek przez japoński rząd raportu w ubiegłym roku liczba samobójstw popełnionych przez młodych ludzi była najwyższa od trzydziestu lat.

Tragiczne statystyki

W poniedziałek japońskie Ministerstwo Edukacji przedstawiło raport dotyczący samobójstw wśród młodzieży.  Jak wynika z przygotowanego dokumenty w ciągu ostatniego roku zabiło się dwieście pięćdziesięcioro nastolatków. Do tej grupy należą uczniowie szkół podstawowych i liceów. Całkowita liczba zgonów jest najwyższa od 1986 roku (wtedy życia pozbawiło się 268 młodych ludzi). Głównymi powodami podjęcia decyzji o samobójstwie jest zastraszanie i prześladowania w szkołach, problemy rodzinne i presja społeczna oraz nadmierny stres.

Minister Noriaki Kitazaki stwierdził w oświadczeniu, że niestety liczba uczniów i młodych ludzi, którzy odbierają sobie życie ciągle pozostaje bardzo wysoka. Stanowi to niezwykle poważny problem społeczny, który bezwzględnie i jak najszybciej należy rozwiązać. Powiedział także, że konkretny powód wzrostu liczby zgonów w ubiegłym roku nie jest znany.

Badania pokazują, że obecnie najwięcej samobójstw popełniają uczniowie liceów. Najwięcej prób samobójczych wśród młodych ludzi przypada na dzień pierwszego września czyli na moment rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Uczniowie niejednokrotnie są prześladowani w szkołach przez swoich rówieśników i poddawani ciągłej przemocy psychicznej. Do zaostrzenia się problemu dochodzi olbrzymia presja społeczna, wymagania i oczekiwania rodziny, którym niejednokrotnie młody człowiek nie potrafi sprostać.

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez National Police Agency w ubiegłym roku liczba popełnianych przez młodzież samobójstw co prawda wzrosła, ale warto zaznaczyć, że w całej populacji mniej ludzi odebrało sobie życie. Było to 21 321 osób, czyli zdecydowanie mniej w porównaniu do danych z tragicznego roku 2003 kiedy liczby sięgnęły aż 34 427 osób.

Problem na olbrzymią skalę

Jeszcze w 2016 roku japoński rząd ogłosił plan walki z zastraszającą liczbą popełnianych samobójstw. Plan zakłada, że do 2026 roku liczba zgonów ma zmniejszyć się o 30%. Jednym z ważniejszych celów programu miało być znaczne zmniejszenie odsetka samobójstw wśród młodzieży szkolnej. W tym celu panowano zatrudnić w każdej szkole podstawowej i liceum wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby szybko udzielić nastolatkom profesjonalnej pomocy.

Japonia już od lat zmaga się z problem dużej liczby samobójstw. Warto powiedzieć, że stanowią one najczęstszą przyczynę śmierci wśród młodych ludzi nie tylko w kraju Kwitnącej Wiśni, ale także w większości krajów regionu Azji i Pacyfiku. Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia w  Azji tylko i wyłącznie Korea Południowa ma wyższy wskaźnik samobójstw od Japonii. W 2017 roku liczby sięgały tam aż 26,9 samobójstw na sto tysięcy obywateli, podczas gdy w Japonii było to 18,5 samobójstw.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here