Młodzi, gniewni i wybitnie zdolni. Program rozwoju broni wojskowej opartej na wykorzystaniu sztucznej inteligencji

Beijing Institute of Technology rozpoczął program szkoleniowy z zakresu projektowania i rozwoju broni opierającej się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Projekt skierowany jest do wyselekcjonowanej, wybitnie zdolnej i, co równie ważne, patriotycznie nastawionej młodzieży.

Młodzież zdolna, młodzież patriotyczna

Uczestników programu rekrutowano spośród osób kończących w tym roku liceum. Młodzi ludzie mają rozpocząć szkolenie, które w przeciągu najbliższych czterech lat ma zrobić z nich najmłodszych na świecie specjalistów w zakresie projektowania i tworzenia broni wykorzystującej sztuczną inteligencję. Zajęcia będą odbywać się w ramach eksperymentalnego programu rozwoju broni AI organizowanego przez Beijing Institute of technology (BIT). Do programu zakwalifikowało się trzydziestu jeden młodych Chińczyków, w tym dwudziestu siedmiu młodych mężczyzn i cztery kobiety. Wszyscy biorący udział w szkoleniu studenci nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia. Uczestników wyłoniono spośród pięciu tysięcy zgłoszonych kandydatów.

Jeden z profesorów BIT zaangażowany w prace nad projektem przyznaje, że wszystkie wyselekcjonowane dzieci są wybitnie zdolne, ale same zdolności to jeszcze nie wszystko. BIT poszukuje w młodych ludziach także innych cech takich jak zdolność kreatywnego myślenia, wola walki, wytrwałość w mierzeniu się z przeszkodami i trudnościami oraz pasja i motywacja do pracy nad rozwojem nowej broni. Ponadto wybrańcy muszą być patriotami.

W trakcie trwania programu każdy student będzie prowadzony przez dwóch przydzielonych mu mentorów – specjalistów w dziedzinie broni wojskowej. Jeden z nich będzie naukowcem z solidnym przygotowaniem uniwersyteckim, drugi będzie specjalistą z branży wojskowej i obronności. Po ukończeniu krótkiego programu szkoleniowego w pierwszym semestrze każdy uczestnik będzie musiał zdecydować się na jedną specjalizację. Do wyboru uczniowie będą mięli m.in.  budowę maszyn, elektronikę lub ogólne projektowanie broni. Po dokonaniu wyboru każdy z nich ma zostać przydzielony do specjalistycznego laboratorium w którym będzie mógł dalej pracować nad rozwojem swoich umiejętności i poszerzać wiedzę w wybranej dziedzinie. Po ukończeniu czteroletniego szkolenia oczekuje się, że młodzi naukowcy będą kontynuować naukę na studiach doktoranckich, aby w przyszłości stać się ekspertami, liderami i twórcami wojskowej technologii AI, która da Chinom przewagę strategiczną nad innymi krajami.

Kontrowersje wokół programu

Program budzi kontrowersje. Jest to bowiem pierwszy taki projekt, który w tak bezpośredni sposób zachęca młodych ludzi to rozwinięcia i wykorzystania swoich umiejętności w celu tworzenia broni i sprzętu wojskowego. Zachodni specjaliści zwracają uwagę na niebezpieczeństwo przekroczenie cienkiej linii dzielącej nas od korzystania w najnowszych technologii w sposób nieetyczny. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapytane o program dla studentów w BIT odpowiada, że Chiny cały czas aktywnie angażują się w rozwój i znajdowanie nowych zastosowań dla technologii AI do realizowania swoich celów ekonomicznych, rozwoju społeczeństwa, nauki i ogólnego postępu technologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here