Statua Jedności – nowy najwyższy pomnik świata

1716

31.10.2018 Indie odsłoniły najwyższą statuę na świecie. Budowla ma 182 m wysokości. Jej wzniesienie zajęło 4 lata i kosztowało 299 miliardów rupii (430 milionów dolarów). Statua Jedności stanęła w stanie Gudźarat. Przedstawia sylwetkę lidera niepodległości – Sardara Patela.

Premier Indii Narendra Modi odsłonił pomnik podczas uroczystej inauguracji. W czasie przemówienia powiedział, że jest ona „symbolem integralności i naprawy Indii”. Zapewniał również, że obiekt stanie się główną atrakcją turystyczną rejonu.
Jak podaje BBC mieszkańcy nie podzielają jego entuzjazmu. Twierdzą, że ogromny pomnik jest stratą pieniędzy publicznych i że fundusze mogłyby zostać lepiej wykorzystane. W dniu odsłonięcia w całym okręgu rozmieszczono tysiące policjantów. Mieli oni pilnować porządku, ponieważ obawiano się wznowienia rozpoczętych dzień wcześniej protestów. Lokalni rolnicy żądają rekompensaty za grunty, które zostały zabrane przez rząd pod budowę pomnika i okolicznej infrastruktury.
Rząd Gudźaratu zapewnił połowę funduszy na statuę, natomiast reszta pieniędzy pochodziła z rządu centralnego oraz darowizn publicznych.

Najwyższy pomnik świata

Statua Jedności jest prawie dwa razy wyższa niż Statua Wolności w Nowym Jorku (mająca 93 metry) i pięciokrotnie wyższa od Jezusa w Świebodzinie (36 metrów). Przekroczyła wysokość Wielkiego Buddy z Lushan w Chinach, który, mierząc 128 metrów, był dotąd najwyższą statuą na świecie. Jednak nowo odsłonięty posąg nie pozostanie rekordzistą na długo. Rząd w stanie Maharasztra buduje pomnik Śiwadźiego, który ma osiągnąć wysokość 190 metrów.

Sardar Patel

Polityk był pierwszym ministrem spraw wewnętrznych Indii i wicepremierem w latach 1947-1950. Był znany jako „Żelazny Człowiek Indii” po tym, jak po uzyskaniu niepodległości przez Indie przekonał zwaśnione królestwa do zjednoczenia i przystąpienia do federalnego państwa. Pomnik odsłonięto w Dzień Pojednania Narodowego – święto, które ustanowił premier Modi na cześć Patela (polityk urodził się 31 października 1875 roku).

Obiekt turystyczny

Urzędnicy oczekują, że obiekt, położony około 200 kilometrów od stolicy Gudźaratu – Ahmadabadu, przyciągnie około 2,5 miliona odwiedzających rocznie i przyczyni się do ożywienia lokalnej gospodarki.
Odwiedzający mogą udać się do galerii widokowej, która znajduje się w pobliżu klatki piersiowej posągu na wysokości 153 metrów.

Kilka faktów o pomniku

• Statua Jedności waży około 67 tys. ton.
• Na zewnętrzną warstwę użyto około 12 tys. paneli z brązu, ważących prawie 1850 ton.
• Statua została skonstruowana tak, aby wytrzymać zarówno silne wiatry, jak i poważne trzęsienia ziemi.
• Posąg i jego otoczenie zajmują ponad 20 kilometrów kwadratowych (w tym – sztuczne jezioro o powierzchni 12 kilometrów kwadratowych).
• Budowlę wznosiło ponad 2000 pracowników.
• Posąg został zaprojektowany przez cenionego indyjskiego rzeźbiarza Rama V Sutara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here