Czterdziestolecie rewolucji islamskiej w Cafe Szafe

1902

Dla Irańczyków data 8 września 1978 roku ma istotne znaczenie. Wtedy to, na skutek narastających protestów rząd ogłosił stan wyjątkowy we wszystkich większych miastach w kraju. Tego samego dnia w Teheranie na placu Żale wybuchły krwawe zamieszki, które rozpędziło wojsko. Według oficjalnych danych zginęło 86 osób, a ponad 200 zostało rannych. Nieoficjalnie, mówiło się o 2 tysiącach zabitych. Wydarzenia te zwane czarnym piątkiem, uważa się za symboliczny początek rewolucji islamskiej w Iranie.

Rewolucja islamska znacząco zmieniła układ sił na Bliskim Wschodzie i wywarła wielki wpływ na ten obszar świata. Nawet obecnie, czterdzieści lat po tych wydarzeniach jej echa rozbrzmiewają w mediach, a liczni komentatorzy, zarówno za granicą jak i w samym Iranie, usiłują odpowiedzieć na pytania: Co się udało, a co poszło nie tak? Czy rewolucja wyszła Iranowi na dobre? Czy należy bać się jej skutków?

Takie dyskusje odbywają się także w Polsce. Jednym z miejsc gdzie się toczą jest Zakład Iranistyki funkcjonujący przy Wydziale Filologicznym UJ , który od początku swojego istnienia bada i usiłuje objaśniać polskiemu społeczeństwu zjawiska zachodzące w Iranie. Wydarzenia, które w dużym stopniu tworzyły, a także obecnie kształtują jego politykę, kulturę i sztukę.

Spotkanie dyskusyjne

Studenci Koła Naukowego Iranistyki we współpracy z Kołem Studentów Stosunków Międzynarodowych oraz Katedrą Interdyscyplinarnych Badań Euroazjatyckich UJ, postanowili zorganizować w Cafe Szafe spotkanie mające przybliżyć wydarzenia sprzed czterdziestu lat.

Podczas spotkania, które odbędzie się 22 listopada o godzinie 19:30 publiczność dowie się m. in. Jakie wydarzenia i nastroje towarzyszyły Irańczykom na krótko przed rewolucją? Jak ona przebiegała? Oraz jak zmienił się świat po jej nadejściu?

Czterdziestolecie rewolucji islamskiej jest dobrą okazją żeby ponownie przyjrzeć się ówczesnym wydarzeniom oraz temu jak są one postrzegane obecnie, zarówno przez świat zachodni, jak i samych Irańczyków. Poruszone zostaną także kwestie mniejszości religijnych oraz kobiet w czasie rewolucji. Spotkanie będzie miało charakter debaty, podczas której wypowiedzą się następujący goście:

  • Marcin Rzepka – doktor, filolog, adiunkt Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II. Specjalista ds. mniejszości etnicznych i religijnych w Iranie ze szczególnym uwzględnieniem chrześcijan.
  • Anna Krasnowolska – profesor zw., związana z zakładem iranistyki UJ, filolog i literaturoznawca. Na co dzień zajmuje się literaturą epicką, klasyczną i współczesną, a także zagadnieniami kulturowymi. W latach 1977-1978 przebywała w Iranie będąc naocznym świadkiem ówczesnych wydarzeń.
  • Karolina Rakowiecka Asghari – doktor, pracownik zakładu iranistyki UJ, filolog i literaturoznawca. Na co dzień zajmuje się literaturą współczesną, a także kwestiami społecznymi, w tym prawami i sytuacją kobiet oraz irańskimi mediami.

Organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wszelkie informacje dotyczące spotkania zobaczyć można na stronie wydarzenia na facebooku oraz na oficjalnym profilu Koła Iranistyki UJ.

PODZIEL SIĘ
Marcin Chrobak – student iranistyki UJ. Przewodniczący Koła Naukowego Iranistyki oraz działacz Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Interesuje się islamem, bliskim wschodem oraz współczesną historią Iranu. kontakt: chrobaczek73@gmail.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here