Zamach bombowy w stolicy Afganistanu

1299

20 listopada zamachowiec-samobójca zdetonował materiały wybuchowe w sali weselnej podczas uroczystości religijnych w Kabulu. Zamach bombowy został przeprowadzony w miejscu, w którym znajdowało się kilkaset osób świętujących urodziny proroka Mahometa. 

Jak podaje Al Dżazira, powołując się na informacje uzyskane od afgańskich władz, w eksplozji zginęło co najmniej 50 osób, a ponad 70 osób zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ wielu poszkodowanych jest w stanie krytycznym. 

Pomimo, iż w ostatnim czasie organizacje terrorystyczne zintensyfikowały ataki w Kabulu, żadna z nich nie przyznaje się do przeprowadzenia tego zamachu. 

Dzień żałoby narodowej 

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani [Ashraf Ghani] stanowczo potępił wtorkowy zamach bombowy przeprowadzony w stolicy. Z powodu dużej liczby ofiar 21 listopada 2018 r. został ogłoszony dniem żałoby narodowej.  

Obecna sytuacja w Afganistanie 

Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Afganistanie jest szczególnie wysokie, ponieważ znaczna część terytorium tego państwa jest w rękach talibów. Regularnie dochodzi tam do zamachów bombowych, których ofiarami są w większości cywile. Tylko w tym miesiącu odnotowano tam sześć ataków, z czego ten ostatni był najkrwawszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here