Afrykańskie obrazy

1510

Afrykę nader często oglądamy oczami Europejczyków, którzy podróżując, uwieczniali rzeczywistość kontynentu na fotografii. Jednak aby zrozumieć jak sami Afrykańczycy widzą swój kontynent, trzeba sięgnąć do prac fotografów lokalnych. Okazją ku temu może być wykład otwarty poświęcony twórczości afrykańskich fotografów, który przygotowało Muzeum Fotografii w Krakowie.

Co się kryje za obrazami fotografów pochodzących z Afryki począwszy od jej najwcześniejszych XIX-wiecznych przykładów. Na czym polega fenomenem fotografii z zachodniego wybrzeża kontynentu lub zdjęć dwóch portrecistów z Bamako – Seydou Keïty i Malick’a Sidibe? Jak kształtowało się przedstawianie siebie – mimo albo na przekór kolonialnemu oku? O czym nam mówią zdjęcia Mamma’y Casset i Pietera Hugo? Na spotkaniu będzie można poznać twórczość afrykańskich fotografów w stworzonej przez nich mozaice różnorodnych i wymownych obrazów rzeczywistości.

Marta Miskowiec – antropolog kultury, kurator wystaw, autor tekstów z zakresu historii i teorii fotografii, pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie.

„W CIENIU – spotkania i rozmowy o fotografii” to nowy cykl spotkań seminaryjnych w Muzeum Fotografii w Krakowie, który pozwoli poznać zdjęcia, które nie są powszechnie znane lub literatura odnosząca się do nich jest trudno dostępna. Tematy spotkań, to subiektywny wybór prowadzących, będący często efektem wieloletnich badań i poszukiwań, dla których kluczem jest również inna niż powszechnie przyjęta obiektywizująca perspektywa w podejściu do wybranych tematów fotograficznych. Chcemy dzielić się swoimi osobistymi przygodami z fotografią. Będziemy mówić o zdjęciach, które zawładnęły naszą wyobraźnią i które są motorem naszych badań i interpretacji.

Wstęp wolny

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here