Niezwykłe problemy króla Malezji

3102

Po dwumiesięcznym urlopie zdrowotnym, król Malezji Muhammad V nie wrócił do pełnienia swoich obowiązków. Czy leczenie nie przyniosło zamierzonych efektów? Czy stan zdrowia króla znacznie się pogorszył? W tej sprawie nie pojawiły się żadne informacje. Za to sieć obiegły zdjęcia weselne, na których poślubia on 25-letnią Miss Moskwy, Oksanę Wojewodinę.  

Według oficjalnych informacji od początku listopada do końca grudnia król Malezji miał przerwę od pełnienia swoich obowiązków z powodów zdrowotnych. W tym czasie miał przebywać na leczeniu, a podczas przerwy jego funkcje sprawował sułtan Nazrin. Powrót króla zaplanowano na 31 grudnia i tego dnia zakończyło się także pełnione zastępstwo. Jednak król nie wrócił, a narastające spekulacje dotyczące krytycznego stanu zdrowia zostały podważone przez serię fotografii przedstawiających króla w roli pana młodego.

Kim jest wybranka?

Zdjęcia ślubne ukazują Muhammada V w towarzystwie panny młodej, którą jest Oksana Wojewodina. To pochodząca z Rosji 25-latka, która 4 lata temu zdobyła tytuł Miss Moskwy. To także absolwenta rosyjskiej Akademii Ekonomicznej Plechanow. Jak donosi brytyjski Mail Online król Muhammad V miał poznać ją około półtora roku temu, a niedługo później jego wybranka przeszła na islam. Agencja Islam News poinformowała, że ceremonia zaślubin odbyła się 22 listopada 2018 r., co wzbudziło szczególne kontrowersje, ponieważ właśnie w tym czasie król przebywał na rzekomym leczeniu. Jako miejsce ślubu wskazano salę koncertową na moskiewskim przedmieściu Barwicha, a wesele miało łączyć zarówno tradycję muzułmańską, jak i rosyjską.

Dlaczego w sekrecie?

Oprócz nieobecności króla, najbardziej zaskakujący w całej sytuacji jest brak oficjalnych informacji z królewskiego Pałacu. W sieci natychmiast zaczęły krążyć plotki o jego abdykacji, a rozprzestrzeniające się spekulacje okraszone fotografiami Miss Moskwy doprowadziły do wyjątkowego spotkania przedstawicieli rodów panujących Malezji, którzy mieli dyskutować na temat kryzysowej sytuacji w kraju. „Zastanawiamy się, co robi Prokurator Generalny do tego stopnia, że ​​wiele plotek, oskarżeń i spekulacji stało się wirusami w mediach społecznościowych. Należy podjąć działania i przeprowadzić dochodzenie” – wyraził pretensje polityk Mohd Amar Nik Abdullah.

Nietypową sytuację monarchy potęguje szczególna pozycja, jaką król (malaj. Yang di Pertuan Agong) zajmuje w systemie politycznym. Malezja jest monarchią konstytucyjną, z unikalnym systemem rotacyjnego przejmowania stanowiska króla przez przedstawiciela jednego z dziewięciu rodów panujących w poszczególnych stanach. Aktualny król jest także dożywotnim sułtanem Kelantanu – położonego na północy kraju stanu, mającego reputację szczególnie wrażliwego na punkcie muzułmańskiej pobożności. Sułtan Muhammad V objął tron na pięcioletnią kadencję w 2016 roku. Był to pierwszy przypadek, w którym sułtan obejmujący tron nie był żonaty.

Premier wyjaśnia?

W piątek (4 stycznia) podczas konferencji prasowej premier Malezji Mahathir Mohamad miał rozwiać wątpliwości, jednak ku zaskoczeniu wszystkich, poinformował, że on także „słyszał jedynie plotki”. Podkreślił, że nie jest w posiadaniu żadnych oficjalnych informacji na temat zamiarów Muhammada V, więc nie może udzielić komentarza. Sytuacja jest więc bez precedensu – szef rządu nie posiada bowiem informacji na temat losów głowy państwa, będącego jedną z najlepiej rozwiniętych gospodarek Azji Połuniowo-Wschodniej.

Brak oficjalnego potwierdzenia dotyczącego ślubu ze strony Pałacu, niewiedza na temat aktualnego miejsca pobytu króla wśród rządzących, a także próby powstrzymania rozpowszechniającej się w viralowym tempie informacji w mediach społecznościowych tylko podsycają spekulacje. „Ludzie mają prawo zapytać o status ich 49-letniego króla, ponieważ jego urlop medyczny dobiegł końca i ma on obowiązek zapewnienia, że ​​monarchia konstytucyjna wciąż funkcjonuje” – alarmują media, podkreślając że utrzymujący się brak wiadomości znacząco wpłynie na wizerunek monarchy.

Aktualizacja: W niedzielę (6 stycznia) ogłoszono, że król Malezji Muhammad V abdykował. Rezygnacja monarchy z urzędu przed upływem kadencji jest pierwszym przypadkiem w historii tego kraju.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here