Bank of China oferuje pożyczkę Sri Lance

1150

Bank of China zaoferował Sri Lance, że udzieli jej pożyczkę w wysokości 300 mln USD. Ta propozycja pojawiła się w obliczu kryzysu ekonomicznego wywołanego przez niepewność polityczną na Sri Lance.

Bank of China, jeden z największych kredytodawców w Chinach, zaoferował pożyczkę w wysokości 300 mln USD z możliwością zwiększenia tej kwoty do 1 mld USD. Jak podaje Al Dżazira, Bank of China nie potwierdził informacji o proponowanej pożyczce. Natomiast Eran Wickramaratne – lankijski wiceminister finansów powiedział we wtorek (15 stycznia) agencji prasowej Reutera, że Sri Lanka rozważa chińską propozycję.

Szereg obniżek ratingów kredytowych w obliczu kryzysu politycznego sprawił, że Sri Lance było trudniej pożyczać. Ponadto Sri Lankę w bieżącym roku czekają rekordowo wysokie spłaty kredytów. Będzie to aż 5,9 mld USD, z czego 2,6 mld USD przypadnie na pierwszy kwartał. 

Źródło zawierające informację o ofercie Bank of China poinformowało Reutera, że ​​rząd Sri Lanki poprosił już ministra finansów Mangala Samaraweera o wynegocjowanie tej pożyczki. Wiadomo także, że nowa pożyczka będzie musiała być spłacona w ciągu trzech lat.

Pułapka długów

Do końca 2018 r. prawie jedna czwarta całkowitego zadłużenia zagranicznego Sri Lanki była należna Chinom. Chińczycy pożyczyli Sri Lance około 8 mld USD w czasie budowania portów i autostrad oraz planowania innych ważnych inwestycji w ramach dążenia do zbudowania Jedwabnego Szlaku XXI wieku. 

Chiny są już jednym z największych inwestorów w różne projekty infrastrukturalne na Sri Lance. Jednakże pojawiły się głosy krytyki, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym oraz rosnące obawy, że Chiny zwabiły Sri Lankę w pułapkę zadłużenia.

Pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem i demonstracji, oba kraje podpisały umowę o wartości 1,12 mld USD. Zapewniła ona Chinom 70% udziałów w dużym porcie na Sri Lance – Hambantocie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here