Gospodarka Indii zwalnia przed wyborami krajowymi

1497

Gospodarka Indii zwalnia przed wyborami krajowymi, które odbędą się w kwietniu i maju br. W chwili, gdy Narendra Modi ubiega się o reelekcję, wzrost PKB w Indiach spadł do 6,6%. Wcześniej wzrost PKB był na poziomie 7,1%.

Jak donosi Al Dżazira, gospodarka trzeciej co do wielkości gospodarce w Azji zwolniła jeszcze bardziej w ostatnim kwartale, ponieważ największa na świecie demokracja przygotowuje się do wyborów krajowych, a ponadto doszło do starć na granicy z Pakistanem.

Liczby kiepsko wróżą premierowi Narendrze Modiemu, który w 2014 r. doszedł do władzy, obiecując stworzyć miliony miejsc pracy i pobudzić wzrost gospodarczy. Jak widać wzrost gospodarczy zanotował spadek, a już w tym roku odbędą się kolejne wybory.

Indyjski Centralny Urząd Statystyczny skorygował również swoje prognozy wzrostu w roku finansowym kończącym się w marcu. Wcześniejsze prognozy na poziomie 7,2% zostały zaktualizowane do 7%. Analitycy twierdzą, że Indie muszą regularnie rejestrować stopy wzrostu na poziomie co najmniej 8%. Tylko wtedy będą w stanie tworzyć miejsca pracy dla milionów Indusów wchodzących każdego roku na rynek pracy.

Przyczyny zahamowania wzrostu gospodarczego

Kryzys pojawił się, od kiedy premier Modi spotyka się z opozycyjnymi zarzutami, że nie udało mu się stworzyć miejsc pracy dla młodych ludzi i ożywić gospodarki.

Statystyki pogorszyły się także w odpowiedzi na kryzys militarny pomiędzy Nowym Delhi i Islamabadem. Według analityków może to zniechęcić inwestorów zagranicznych do dokonywania bardzo potrzebnych inwestycji w Indiach.

Rywale nuklearni zestrzelili nawzajem swoje samoloty myśliwskie. Stało się to w wyniku eskalacji konfliktu o sporną granicę Kaszmiru, po tygodniach zwiększonego napięcia. W tym tygodniu Indie zaatakowały, jak twierdzą, obóz treningowy dżihadystów, w odwecie za zamach samobójczy w Kaszmirze, w którym zginęło 42 pracowników indyjskich służb paramilitarnych.

Pakistan odpowiedział na ten nalot, wysyłając własne myśliwce. Te zestrzeliły dwa indyjskie samoloty, a pilot jednego z nich został aresztowany. Pierwotnie indyjski pilot miał zostać zwolniony w piątek (2.03), ale już dzień wcześniej wrócił on do swojego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here