Iran kupuje cukier indyjski pierwszy raz od pięciu lat

1220

Iran kupuje cukier indyjski po raz pierwszy od pięciu lat, żeby przezwyciężyć sankcje Stanów Zjednoczonych i zabezpieczyć swoje dostawy żywności. Indyjscy handlowcy będą eksportować cukier nierafinowany do Iranu w marcu i kwietniu. 

W ramach sankcji Iran nie może korzystać z globalnego systemu finansowego. To znaczy, że nie może dokonywać transakcji sprzedaży ropy naftowej za pomocą dolara amerykańskiego. Jak donosi Reuters Iran zgodził się sprzedać ropę naftową do Indii w zamian za rupie indyjskie, ale może wykorzystać te rupie tylko i wyłącznie do zakupu indyjskich towarów. Mowa tutaj głównie o takich produktach, których nie są w stanie wyprodukować wystarczająco dużo w kraju.

Domy handlowe zawarły umowy na wywóz 150 tysięcy ton cukru nierafinowanego dla dostaw realizowanych w marcu i kwietniu bieżącego roku na poziomie 305-310 dolarów amerykańskich za tonę. Ponadto Iran płaci premię w wysokości 7 dolarów amerykańskich za tonę w porównaniu z innymi kupującymi. Wynika to z faktu, że handlowcy przewidują ryzyko opóźnienia w płatnościach.

Po tym jak Iran kupuje cukier indyjski pierwszy raz od dłuższego czasu, oba państwa mogą mieć nadzieję na dłuższą współpracę w tym zakresie. Iran mógłby importować nawet 400 tysięcy ton cukru z Indii w 2019 r., ponieważ jego krajowa produkcja nie jest wystarczająca do zaspokojenia popytu. Eksport do Iranu pomoże zmniejszyć zapasy cukru zgromadzonego w Indiach, które są drugim największym producentem cukru nierafinowanego na świecie.

Relacje Indii i Iranu

Podczas ostatniej serii sankcji Stanów Zjednoczonych zakończonej w 2015 r. Indie były jednym z niewielu państw, które kontynuowały handel z Iranem.  Dodatkowo Indie są największym dostawcą ryży basmanti premium do Iranu. Co oznacza, że indyjscy eksporterzy ryżu mają szerokie kontakty w tym kraju. 

Kilku indyjskich sprzedawców cukru przeprowadziło jego sprzedaż do Iranu właśnie poprzez istniejące połączenia w sektorze ryżu i soi. Transakcje przeprowadzono w taki sposób z powodu sankcji nałożonych na Iran i obaw z tym związanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here