Pakistan – zdjęcia satelitarne z miejsc nalotu

1430

Zdjęcia satelitarne pokazują, że co najmniej 6 budynków należących do jednej z organizacji terrorystycznych (Jaish-e-Muhammad) nadal istnieje. 

Według zdjęć satelitarnych z 4 marca szkoła religijna prowadzona przez Jaish-e-Muhammad (czyt. Dźaiś-e-Muhammad) nadal istnieje. Mimo iż Indie twierdziły, że indyjskie samoloty bojowe zniszczyły tę szkołę i zlikwidowały wielu bojowników.

Zdjęcia satelitarne zostały wykonane przez prywatnego operatora z San Francisco. Pokazują one ewidentnie nienaruszone struktury budynków na 6 dni po nalotach. Do tej pory żadne zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości nie były publicznie dostępne.

W porównaniu ze zdjęciami satelitarnymi z 2018 roku miejsce to się praktycznie nie zmieniło. Nie można dostrzec na zdjęciach dziur w dachach budynków, rozerwanych ścian ani zniszczonych drzew wokół szkoły. Na dobrą sprawę nie ma żadnych oznak, aby szkoła padła celem ataku lotniczego.

Zdjęcia te poddają w wątpliwość oświadczenia składane w ostatnich dniach przez premiera Indii Narendrę Modiego. W tych oświadczeniach premier Indii zapewniał, że naloty dokonane 26 lutego uderzyły we wszystkie zamierzone cele na terenie szkoły.

Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony nie udzieliły odpowiedzi na pytania dotyczące zdjęć satelitarnych przesłanych przez agencję Reutersa.

Chybiony cel

Jeffrey Lewis jest dyrektorem projektu, którego celem jest ograniczanie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i prowadzenie badań w tym zakresie. To właśnie Lewis potwierdził, że nie ma żadnych oznak naruszenia tych budynków w wyniku bombardowania. 

Indyjskie źródła rządowe poinformowały w zeszłym tygodniu, że 12 odrzutowców Mirage 2000 z bombami o łącznej masie 1000 kg dokonało nalotu. Gdyby taka broń uderzyła w tę szkołę, uszkodzenia struktur byłyby widoczne na zdjęciach. 

Jeśli nalot zakończył się sukcesem biorąc pod uwagę informacje o używanej amunicji spodziewałbym się zobaczyć oznaki, że budynki zostały zniszczone” – powiedział Lewis.

Według strony pakistańskiej operacja zakończyła się porażką, a indyjskie bombowce zrzuciły bomby w większości na puste zbocze. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here