Kryzys indyjskich linii lotniczych Jet Airways

1688

W wyniku pogłębiającego się kryzysu indyjskie linie lotnicze Jet Airways uziemiły kolejne sześć samolotów. Linie borykają się z poważnymi problemami finansowymi.

Rząd indyjski prosi banki o ratowanie linii lotniczych pozbawionych środków pieniężnych. W ten sposób Narendra Modi próbuje zapobiec utracie wielu miejsc pracy na kilka tygodni przed wyborami. Obecnie linie Jet Airways zatrudniają ponad 20 000 osób. Ponadto indyjski minister lotnictwa cywilnego Sureś Prabhu zwołał nadzwyczajne zebranie w celu omówienia wszelkich kwestii bezpieczeństwa. Taką decyzję podjęto w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys.

Obarczony długiem o wartości ponad 1 mld USD Jet Airways stara się utrzymać w branży. Opóźnił płatności na rzecz banków, dostawców, pilotów i leasingodawców. Niektórzy z nich zaczęli anulować umowy najmu zawarte z linią lotniczą. Linie zostały zmuszone do uziemienia w sumie 78 ze 119 samolotów. Nastąpiło to na skutek niewykonania płatności pożyczkodawcom oraz leasingodawcom samolotów.

Firma stoi również w obliczu presji ze strony wielu pilotów, którym nie wypłacono wynagrodzeń na czas. Dodatkowo związki zawodowe grożą, że piloci odejdą z pracy, jeśli pensje nie dotrą wkrótce.

„Piloci przestaną latać samolotami odrzutowymi od 1 kwietnia 2019 r., jeśli firma nie wypłaci należnych wynagrodzeń i nie podejmie konkretnych decyzji” – powiedział rzecznik związku pilotów.

Odwołane loty

Uziemienie samolotów zmusiło Jet Airways do anulowania setek lotów. Niektóre loty odwołano w ostatniej chwili i pozostawiono pasażerów samych sobie. Wielu z nich wyraziło swoje rozżalenie sytuacją w Internecie. Konta mediów społecznościowych Jet Airways zostały zalane postami przez zdezorientowanych pasażerów. Chcieli oni uzyskać informację na temat panującej sytuacji, nowych biletów lotniczych oraz zwrotu pieniędzy.

Przy obecnej flocie Jet Airways może obsługiwać tylko około 985 lotów tygodniowo lub 140 lotów dziennie. Najstarszy prywatny indyjski przewoźnik latał do tej pory na 600 trasach krajowych i 380 trasach międzynarodowych. Jet Airways prowadzi rozmowy ze swoimi pożyczkodawcami, czyli państwowymi bankami pod przewodnictwem State Bank of India. Co więcej, Jet Airways stara się zawrzeć umowę ratunkową z największym udziałowcem linii – przewoźnikiem Etihad z siedzibą w Abu Dhabi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here