Indie w gronie mocarstw kosmicznych

904

W środę (27.03) odbyły się ćwiczenia, podczas których Indie zestrzeliły satelitę za pomocą rakiety antysatelitarnej. Premier Indii Narendra Modi ogłosił, że dzięki temu Indie znalazły się w gronie mocarstw kosmicznych.

Ponadto premier Narendra Modi oznajmił, że Indie stały się czwartym państwem na świecie, które użyły broni antysatelitarnej. Przed Indiami dokonały tego Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Broń antysatelitarna pozwala atakować wrogie satelity, oślepiać je lub zakłócać ich komunikację. Dodatkowo zapewnia bazę technologiczną do przechwytywania pocisków balistycznych. Takie możliwości wzbudziły obawy związane z uzbrojeniem przestrzeni kosmicznej i rozpoczęły wyścig między rywalami. 

Ćwiczenia o nazwie Misja Śakti (w sanskrycie oraz hindi „śakti” oznacza „moc, siłę”) trwały zaledwie trzy minuty. Jak donosi Reuters, po wiadomościach o ich rezultacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej wyraziło nadzieję, że wszystkie kraje „mogą solidnie chronić trwający pokój i spokój w kosmosie”. Stany Zjednoczone i Rosja odmówiły udzielenia natychmiastowego komentarza.

Władze sąsiadującego z Indiami Pakistanu poinformowały, że przestrzeń kosmiczna jest „wspólnym dziedzictwem ludzkości i każdy naród ma obowiązek unikać działań, które mogą prowadzić do militaryzacji tej areny”.

Indyjski program kosmiczny

W grudniu 2018 r. Indie przeznaczyły 1,43 mld USD na pierwszą załogową misję kosmiczną. Według planu misja ta ma zostać uruchomiona do 2022 r. Władze Indii dążą do zwiększenia wpływów swojego kraju w konkurencyjnym globalnym przemyśle kosmicznym o wartości 300 mld USD. 

Już w 2014 r. Indie umieściły satelitę na orbicie wokół Marsa, stając się czwartym krajem na świcie, który to zrobił. W listopadzie ubiegłego roku Indie wystrzeliły w kosmos rakietę z 31 satelitami. Wiele z tych satelitów umieszczono w przestrzeni kosmicznej w imieniu zagranicznych rządów.

Indyjski program kosmiczny został uruchomiony na początku lat 60-tych XX wieku. Jednakże Indie pozostają daleko w tyle w globalnym wyścigu mocarstw kosmicznych. Zarówno Indie jak i Chiny przeznaczyły miliardy dolarów amerykańskich na swoje programy kosmiczne. Niemniej jednak ich budżety są nadal znacznie niższe w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, które na przemysł kosmiczny przeznaczają około 40 miliardów dolarów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here