Jaki będzie finał konfliktu pomiędzy USA i Chinami?

3049

Spór handlowy USA vs. Chiny, czyli konflikt pomiędzy dwoma największymi gospodarkami, trwa.
W marcu 2018 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył 10-procentowe cła na import wybranych chińskich towarów o wartości 60 mld USD. Po trzech miesiącach zostały one podwyższone do 25%. We wrześniu 2018 roku kolejne towary o wartości 200 mld USD zostały oclone stawką 10%.  Od tego czasu trwało „zawieszenie broni” w sporze z Chinami. Dzisiaj uległo to zmianie, po tym jak Donald Trump podwyższył taryfę celną dla tych towarów z 10% do 25%. 

Prezydent Trump już w ubiegłym tygodniu zapowiedział podwyższenie taryf celnych.

USA nie bez powodu posunęło się do tak zaskakującego kroku dla Chin. W ten sposób chce nakłonić Chiny do skorygowania polityki handlowej, która aktualnie wymusza transfery technologii, a także nie zapewnia ochrony praw własności intelektualnej. Aczkolwiek, zeszłego roku w grudniu podczas jednego ze szczytów G20 Państwo Środka i Stany Zjednoczone doszły do porozumienia, aby wspólnie wprowadzić nową politykę handlową. I tym samym ,,zawiesić” kilku miesięczny trwający wówczas konflikt.

Porozumienie czy jednak brak porozumienia?

Dnia 5 maja Donald Trump opublikował na Twitterze, iż: ,,przez 10 miesięcy Chińska Republika Ludowa płaci taryfy do USA 25% wartości 50 miliardów dolarów High Tech oraz 10% wartości 200 miliardów dolarów innych towarów. Te płatności są częściowo odpowiedzialne za nasze wspaniałe gospodarcze rezultaty. 10% wzrośnie do 25% w piątek. 325 miliardów dolarów….”

Prezydent Stanów Zjednoczonych w kolejnym opublikowanym poście dodał: ,,….dodatkowe dobra wysyłane do nas przez Chiny pozostają nieopodatkowane, ale wkrótce zostanie oszacowane na 25%. Taryfy opłacone do USA miały niewielki wpływ na koszty produktu, głównie ponoszone przez Chiny. Umowa handlowa z Chinami trwa, ale zbyt wolno ponieważ próbują renegocjować. Nie!”

Chiny zabierają głos w sprawie konfliktu

Chińska Republika Ludowa wypowiada się o swoim zaangażowaniu w rozwiązaniu problemu. Jak informuje rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gen Shuang: ,,Jesteśmy także w trakcie rozumienia odpowiedniej sytuacji. Mogę wam powiedzieć, że chiński zespół przygotowuje się do wyjazdu na dyskusje do Stanów Zjednoczonych”

Co więcej, Gen Shuang wyraźnie zaznacza, że Chiny są gotowe na podjęcie współpracy z USA, z korzyścią dla obu stron.

Niestety, skutki wojny handlowej można odczuć już teraz. W 2018 roku napięcie przyniosło ogromne straty pieniężne dla obu stron. Przede wszystkim w przemyśle samochodowym, wysokich technologii oraz w dużej mierze w rolnictwie. Najbardziej podwyższone stawki celne dotknęły firmy uzależnione od eksportu.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here