Chiny ubolewają nad decyzją Stanów Zjednoczonych

1315

Prezydent Stanów Zjednoczonych zarzucił Chinom, że są oszustami i złodziejami, ponieważ zwiększają bezrobocie dla Amerykanów poprzez przywłaszczanie sobie ich stanowiska pracy.

Ma również pretensje do ChRL, że kradnie tajemnice handlowe oraz przekłamuje kursy walutowe. Ciągłe nieporozumienie pomiędzy krajami przyniosło dosyć ostre konsekwencje dla Państwa Środka. Chiny ubolewają nad decyzją Stanów Zjednoczonych o podniesieniu ceł z 10% na 25% na chińskie towary o wartości 200 mld USD, które są eksportowane do USA. Produktami, na które nałożono podwyższone taryfy są: elektronika, sprzęt AGD, żywność, papier toaletowy, a także parkometry.

Chiny ubolewają nad decyzją Stanów Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie rzucił słów na wiatr. Podniesione taryfy bardzo zabolały Chiny. Odbyte w ostatnim czasie negocjacje handlowe w Waszyngtonie nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Jak podkreślił Donald Trump na Twitterze, jego relacje z prezydentem Chin Xi Jinpingiem są dobre. Jednak w opublikowanym poście odniósł się również do podwyższonych ceł i poinformował, że mogą one ulec zmianie, lecz będzie to zależeć od potrzeb.

Chwilę po tym zasugerował, że dobre wyniki gospodarcze USA w pierwszym kwartale są w dużej mierze zasługą podwyższonych ceł.

 

Podniesione taryfy przez USA, co na to Chiny?

Wicepremier ChRL Liu He skomentował, że kolejne dyskusje dotyczące sporu handlowego odbędą się tym razem w Pekinie. Termin spotkania nie jest jeszcze znany. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, w tym samym czasie nakazał przygotować wyższe cła na pozostały import z Chin o wartości 300 miliardów dolarów, jak poinformował o tym po skończonych negocjacjach w Waszyngtonie pełnomocnik USA ds. handlu Robert Lighthizer.

W negocjacjach ma prawo czasem dość do nieporozumienia i brak zgody, przyznał Liu He po tym drastycznym posunięciu ze strony Donalda Trumpa.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here