Google zawiesza współpracę z Huawei

1658

Google zawiesza współpracę z Huawei. Przede wszystkim zatrzymana została współpraca, która opierała się na przekazywaniu sprzętu, transferu oprogramowania jak i również świadczenie usług technicznych.

Wstrzymanie współpracy może nieść za sobą poważne konsekwencję nawet dla tak potężnej korporacji międzynarodowej jak Huawei. Będzie ono skutkowało najprawdopodobniej trudnościami w aktualizacji systemu operacyjnego Google Android.

Rzecznik Google podał do publicznej informacji, że aktualni klienci, którzy posiadają aplikacje Google na swoich smartfonach Huawei, mogą jednak bez problemu wciąż korzystać i pobierać aplikacje na swoje urządzenia.

Problemy mogą wystąpić w przypadku nowych modeli telefonów. Huawei nie będzie mógł w nich wykorzystać oprogramowania od Google. Oznacza to problem z wykorzystaniem najnowszych wersji systemu Android w urządzeniach chińskiej firmy. Nawet jeżeli Huawei zdecyduje się na wykorzystanie własnego rozwiązania, to jego użytkownicy nie będę w stanie korzystać ze sklepu Google Play oraz aplikacji amerykańskiej korporacji – w tym tak popularnych jak Gmail i YouTube.
Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w czwartek umieściła Huawei Technologies na czarnej liście handlowej. Tym samym skomplikowała jej możliwość prowadzenia interesów z partnerami z USA.

Huawei nadal będzie mieć dostęp do wersji systemu operacyjnego Android dostępnej za pośrednictwem licencji open source.
Ta ów wersja, jest dostępna bezpłatnie dla każdego użytkownika. Zgodnie z informacjami Google jest około 2,5 miliarda aktywnych urządzeń z Androidem.

Reakcja Huawei

Huawei utrzymuje, że przez ostatnie kilka lat przygotowywał plan w razie sytuacji awaryjnych. Opracował swoją własną technologię przeznaczoną na tego typu sytuacje.
W marcu Eric Xu, rotacyjny przewodniczący Huawei, powiedział: „Niezależnie od tego, co się stanie, społeczność Androida nie ma żadnego prawa do blokowania dostępu do licencji Open Source”.
Doskonale znane aplikacje Google, takie jak Gmail, YouTube i przeglądarka Chrome, które są dostępne w sklepie Google Play, znikną z nowych modeli telefonów Huawei. Te usługi nie są objęte licencją open source i wymagają umowy handlowej z Google.
Prognozuje się, że wpływ na rynek chiński nie będzie miał jakiegoś większego znaczenia. Przeważająca część aplikacji mobilnych Google jest zakazana w Państwie Środka. Chińczycy natomiast korzystają z zamienników opracowanych przez takie firmy jak: Tencent, czy Baidu.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here