Chińska gospodarka zwalnia tempo

1130

Gospodarka Chińskiej Republiki Ludowej w ostatnich latach pracuje na wolniejszych obrotach niż świat się przyzwyczaił. Po tym jak Stany Zjednoczone zwiększyły presję handlową wobec Chin, wzrost produkcji przemysłowej obniżył się do poziomu odnotowanego ostatnio 17 lat temu.

W krótkim czasie po zapoznaniu się z danymi Ludowy Bank Chin (bank centralny) zadeklarował wsparcie finansowe dla mniejszych banków. Analitycy spodziewają się jeszcze większego spowolnienia gospodarki, jeśli nastąpi dalsza eskalacja wojny handlowej z USA. Inwestorzy niepokoją się jednak, iż pogorszenie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi nasili konflikt handlowy i będzie mieć to odbicie na gospodarce oraz spowoduje zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego, być może i na całym świecie.

Wicepremier Liu He, wezwał organy regulacyjne do większej pracy, aby ,,obudzić” gospodarkę w Chinach.

Chińska gospodarka zwalnia tempo

Dynamika inwestycji w nieruchomości wyraźnie zmalała. Według obliczeń Reutersa, wzrosły one w maju o 9,5%, co jest najwolniejszym wzrostem w tym roku. Spowolnienie w sektorze nieruchomości jest dość mocno widoczne w Chinach i trzeba mieć na uwadze jego negatywne wpływy. Pomóc może obniżenie rezerwy obowiązkowej banków przez Ludowy Bank Chin. W 2018 roku doszło do tego sześciokrotnie, co zwiększyło płynność rynku kredytowego.

Wizja przyszłości

Perspektywy handlowe dla Chin na dzień dzisiejszy nie wróżą wiele dobrego. Popyt krajowy rośnie w niewielkim tempie. Jest on wynikiem słabych danych o imporcie i kredytach bankowych. Produkcja energii w ubiegłym miesiącu wzrosła zaledwie o 0,2%. Analitycy przewidują, że Chińska Republika Ludowa jest w stanie gotowości, jeśli chodzi o spór handlowy z USA, zwłaszcza po tym jak oba narody podniosły cła na swoje towary. Co więcej, Donald Trump ostatnio zagroził o większych podwyżkach.

Jak informuje Oxford Economics: ,,Nasza prognoza bazowa zakłada, że stosunki amerykańsko-chińskie nie poprawią się znacznie w najbliższej przyszłości.”

Niepokojący zastój gospodarczy

Inwestycje w sektorze prywatnym, które stanowią około 60 procent całkowitych inwestycji, straciły pęd. Co prawda nastąpił ich wzrost o 5,3%, ale był to spadek wobec poprzedniego okresu o 0,2 punktu procentowego. W tym samym czasie nakłady na infrastrukturę zmalały o 0,4 punktu procentowego. Co prawda Pekin zwiększa inwestycje na projekty drogowe, kolejowe oraz portowe, jednak nadal nie przekłada się to na realny wzrost gospodarczy. W poniedziałek Chiny ogłosiły, że podejmą odpowiednie działania, aby pozwolić władzom lokalnym na większą elastyczność finansowania, aby w ten sposób mogły zwiększyć wydatki na infrastrukturę.
Dodatkowo, na początku tego tygodnia chińskie stowarzyszenie motoryzacyjne zgłosiło najgorszy w historii miesięczny spadek sprzedaży.

Z pozytywnych kwestii, można wspomnieć, że ogólnokrajowe dane dotyczące bezrobocia były ustabilizowały na poziomie 5%. Mimo to, analitycy twierdzą, że rzeczywista skala bezrobocia jest zdecydowanie większa.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

1 KOMENTARZ

  1. „Niepokojący zastój”? Czy 5% to zastój? A czy można oczekiwać bez końca dwucyfrowego wzrostu od gospodarki, której PKB liczony według parytetu siły nabywczej przekracza już średnią światową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here