Mundial w Katarze: Michel Platini aresztowany

1236

Dzisiaj rano francuska agencja Mediapart podała, że były przewodniczący UEFA, Michel Platini, został aresztowany w związku z zarzutami o korupcję przy okazji przyznania Katarowi przywileju organizowania mistrzostw świata w 2022 roku. Sprawę bada prokuratura.

Przypomnijmy, że już w 2015 roku Platini był podejrzany o korupcję w tej sprawie, po tym, jak przyjął od Josepha Blattera, innego działacza FIFA, 2 miliony franków. Szwajcarski sąd w 2018 roku oddalił zarzuty i zamknął tę sprawę, ale podejrzenia spowodowały, że komisja etyczna Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej zawiesiła Platiniego i skróciła jego kadencję o połowę.

Echa zadawnionej sprawy

Obecnie trwające śledztwo to rezultat pojawiających się od samego początku, czyli od 2010 roku wątpliwości co do wyboru Kataru jako gospodarza kolejnego mundialu. Głośno mówiono o tym, że emir kupił sobie prawo do organizacji turnieju. Zastrzeżenia działaczy piłkarskich i dziennikarzy nie dotyczyły tylko korupcji, ale także dopuszczenia do roli organizatora kraju oskarżanego o łamanie praw człowieka oraz funkcjonującego w całości w oparciu o prawo szariatu.

Te wątpliwości zostały w pewnym zakresie potwierdzone przez robotników pracujących przy budowie niezbędnej do przeprowadzenia mundialu infrastruktury. Dotarli do nich dziennikarze „Westdeutscher Rundfunk”. Na łamach magazynu „WDR” znalazła się wypowiedź Nagindara Yadava, biorącego udział w budowie stadionu Al Bayt w Al Khor:

„Baliśmy się o nasze bezpieczeństwo. Szczególnie na dużych wysokościach. Dwóch pracowników zginęło na budowie na moich oczach. Byliśmy w szoku. Wtedy odmówiliśmy dalszej pracy, ale przełożeni nas zmusili. Innym razem siedmiu pracowników zostało pobitych w biurze firmy. Bez powodu. Z kolei kiedy byliśmy chorzy, nie pozwalano nam zostać w łóżkach i musieliśmy pracować w upale”.

Inny pracownik, Dil Prasad, zwraca uwagę na fakt, że odpowiedzialna za budowę firma Tawasol zatrzymała paszporty swoich robotników, uniemożliwiając im swobodne poruszanie się. „Utknęło nas tutaj 125 osoby. Jesteśmy więźniami. Jemy tylko chleb i wodę, a bez pieniędzy nie stać nas na coś innego” – wyjaśnia (oba cytaty za wp.pl).

FIFA zaczyna działać

FIFA, która do tej pory przymykała oko na sposób, w jaki katarskie firmy chcą zdążyć na czas z organizacją turnieju, po opublikowaniu rezultatów dziennikarskiego śledztwa przyznała, że dopuszczono się nadużyć wobec pracowników. Z kolei katarski komitet organizacji MŚ2020 zerwał współpracę z firmą Tawasol.

Wobec wykrytych nadużyć oraz aresztowania Michela Platiniego i postawienia w stan oskarżenia również byłego sekretarza generalnego prezydenta Sarkozy’ego, Claude’a Guéanta (ten będzie odpowiadał z wolnej stopy), pod dużym znakiem zapytania stoi samo przeprowadzenie turnieju za dwa lata. Póki co, katarski komitet organizacyjny nie odniósł się do sprawy.

PODZIEL SIĘ
mm
Antropolog, związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniach mobilności, migracji oraz relacji międzyetnicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here