Po wizycie Mohammeda bin Salmana w Korei Południowej

1351

Dnia 26 czerwca w Błękitnym Domie odbyło się spotkanie wicepremiera Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana z prezydentem Moon Jae-Inem. Spotkanie dotyczyło wzmocnienia współpracy między obydwoma krajami, w ramach projektu Saudi Vision 2030. Celem programu jest rozwój sektora usług publicznych Arabii Saudyjskiej oraz zmniejszenie zależności kraju w kwestiach ropy.

„Arabia Saudyjska jest dla nas największym dostarczycielem ropy. Jest także najważniejszym klientem dla koreańskich firm konstrukcyjnych, jak i partnerem numer jeden spośród wszystkich krajów Bliskiego Wschodu” powiedział prezydent Korei Południowej, odnosząc się do obopólnej współpracy krajów, w związku z Saudi Vision 2030. Projekt ten stanowi główne tło dialogu dla obydwu państw. Następca tronu Arabii Saudyjskiej został powitany w stolicy Korei Południowej przez koreańskiego premiera Lee Nak-Yeona, oraz ambasadora Arabii Saudyjskiej w Seulu- Riyadh Al-Mubarkiego. Moon Jae-In oraz Mohammed bin Salman, zanim przeszli do kwestii formalnych, obejrzeli honorową wartę odbytą w celu uczczenia pierwszej wizyty wicepremiera Arabii Saudyjskiej w Korei Południowej.

Nie tylko deklaracje, ale i bilionowe umowy.

Poza obietnicami o ogólnej współpracy, spotkanie zaowocowało podpisaniem umowy na wysokość 6 bilionów dolarów między Saudi Aramco, a koreańską firmą S-Oil. Dotyczy ona budowy rafinerii ropy naftowej oraz ośrodków petrochemicznych na terenie Korei Południowej. Książę stwierdził w trakcie spotkania, że Arabia Saudyjska planowała zainwestować nawet więcej pieniędzy w inne sektory, jak: motoryzacja, energetyka czy turystyka. Prezydent Moon Jae-In potwierdził, że rząd południowokoreański dołoży starań, aby wesprzeć Arabię w uwolnieniu się jej gospodarki od bycia zależną od sektora energetycznego.

Reprezentanci obydwu krajów omówili również kwestie dotyczące poprawy relacji na szczeblu wzajemnego rozwoju usług medycznych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, technologii wodorowej czy budowie robotów.

Wizyta księcia wsparta była silnymi działaniami PR-owymi. Firma naftowa S-Oil, której większościowym udziałowcem jest Saudi Aramco, wykupiła całostronicowe ogłoszenia powitalne dla księcia w głównych gazetach kraju. Dla przywitania bin Salmana firma wywiesiła także wielki wizerunek księcia na swoim wieżowcu w Seulu. Działania te spotkały się z krytyką części koreańskiej opinii publicznej.

Po odbytej wizycie w Seulu, Mohammed bin Salman udał się do Japonii, gdzie reprezentował Arabię Saudyjską na szczycie G20 w Osace. Także na tym spotkaniu miał okazję rozmawiać z prezydentem Republiki Korei.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here