Chiny i Włochy ogłaszają pogłębienie współpracy

911

W środę (10.07) Włochy i Chiny przeprowadziły rozmowy ministrów finansów. Wśród deklaracji padły zobowiązania pogłębienia współpracy w sektorze finansowym oraz wsparcia handlu wielostronnego.

Włoski Minister Gospodarki i Finansów Giovanni Tria oraz chiński Minister Finansów Liu Kun razem przewodniczyli „Pierwszemu dialogowi finansowemu między Włochami a Chinami”. „Obie strony potwierdzają swoje zobowiązanie do pogłębienia i poszerzenia dwustronnych relacji na płaszczyźnie gospodarczej i finansowej” – podali do publicznej wiadomości dwaj ministrowie we wspólnej deklaracji.
Podczas swojego przemówienia otwierającego, Tria powiedział, że handel pomiędzy Włochami a Chinami, patrząc na ostatnie lata, zmierza w dobrym kierunku. „Włoska sprzedaż do Chin wzrosła z około 9 mld euro w 2010 roku do 13,2 mld euro w 2018 roku. Podczas, gdy nasz import z Chin utrzymał się na poziomie około 30 mld euro” – oznajmił. Dodatkowo, zaznaczył, iż: „Wciąż jest szerokie pole do poprawy, które powinno się zbadać.”

Jak wykazały dane z włoskiego Ministerstwa Finansów i urzędu statystycznego Unii Europejskiej (UE) Eurostat, handel między Włochami a Chinami przekroczył 43 mld euro w roku 2018.

Wspólnymi siłami

We wzajemnej deklaracji obie strony wyjaśniły również, że Włochy „pozytywnie przyjmą zobowiązania Chin do otwarcia sektora finansowego i wdrożenia związanych z nim środków. W skład, w których znajdzie się umożliwienie zagranicznym przedsiębiorstwom posiadania do 51% udziałów w kontraktach terminowych oraz wspólnych przedsięwzięciach ubezpieczeniowych na życie.” Ze swojej strony Chiny „z pełnym zadowoleniem przyjęłyby również udział Włoch w procesie otwarcia rynku finansowego”.

Podczas zamknięcia wydarzenia podpisano trzy różne protokoły porozumienia. W tym włoska prywatna grupa bankowa Unicredit i agencja ubezpieczeń eksportowych SACE podpisały umowę z Export-Import Bank of China. Natomiast trzeci dokument podpisał włoski ubezpieczyciel INVASS z China Banking oraz z Komisją Nadzoru Ubezpieczeń.
We wspólnej deklaracji Chiny oraz Włochy uzgodniły również, że „pierwsze Panda Bonds [obligacje denominowane w juanach – przyp.aut.] zostaną wyemitowane przez odpowiednią włoską instytucję finansową”. Co więcej, ministrowie finansów obu krajów zobowiązali się „do utrzymania opartego na zasadach międzynarodowego systemu gospodarczego, do wspierania wielostronnego handlu z WTO (Światową Organizacją Handlu) w jej centrum, a także wspieranie uczestnictwa w reformie globalnej gospodarki. Wszystko to w celu promowania wysokiej jakości, mocnego, zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu.”

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here