USA i Chiny przenoszą negocjacje handlowe do Szanghaju

1383

Chińscy i amerykańscy negocjatorzy handlowi przenoszą się w tym tygodniu do Szanghaju na pierwszą rundę rozmów od czasu spotkania G20. Czy zmiana miejsca dla obu stron okaże się pozytywnym zakończeniem długiej wojny handlowej?

Oczekiwania dotyczące postępów podczas dwudniowego spotkania w Szanghaju są niskie. Mimo to, urzędnicy i przedsiębiorstwa mają nadzieję, że Waszyngton i Pekin mogą przynajmniej przetrzeć drogę do przyszłych negocjacji. Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, iż uważa, że Chiny mogą nie chcieć podpisać umowy handlowej do czasu wyborów w 2020 r. W nadziei, że uda im się wynegocjować bardziej korzystne warunki z innym prezydentem USA. „Myślę, że prawdopodobnie Chiny powiedzą „Poczekajmy”, powiedział Trump reporterom w Białym Domu.

Przez ponad rok dwie największe światowe gospodarki toczą negocjacje handlowe. Ich spór zakłóca globalne łańcuchy dostaw, wstrząsając jednocześnie rynkami finansowymi. Osią sporu jest również forma „państwowego kapitalizmu”, który amerykanie krytykują za nieuczciwe praktyki gospodarcze.

Donald Trump i chiński prezydent Xi Jinping zgodzili się podczas ostatniego szczytu G20 w Osace w Japonii wznowić rozmowy handlowe, które stanęły w miejscu w maju tego roku. Trump oznajmił po tamtym spotkaniu, że nie nałoży nowych stawek celnych na ostatnie 300 miliardów dolarów chińskiego importu i złagodzi niektóre amerykańskie ograniczenia na Huawei. Pod warunkiem, że Chiny zgodzą się na zakupy amerykańskich produktów rolnych.

,,Mniej polityki, więcej biznesu”

Od tego czasu ChRL zasygnalizowała, że pozwoli chińskim firmom na dokonywanie bezcłowych zakupów amerykańskich produktów rolnych. Waszyngton przekonywał firmy do ubiegania się o zwolnienie z zakazu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego przy dostarczaniu komponetów dla Huawei.

Amerykańscy urzędnicy zaznaczyli, iż pozwolenie na sprzedaż podzespołów do Huawei dotyczyłaby wyłącznie produktów bez wpływu na bezpieczeństwo narodowe. Inną głośną kwestią jest zakup przez podmioty z Chin soji ze Stanów Zjednoczonych. W tym przypadku prezydent Trump wskazywał, że Pekin nie wywiązuje się ze swoich przyrzeczeń.

Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer spotkają się z wicepremierem Chin Liu He na dwa dni rozmów w Szanghaju, które rozpoczną się już we wtorek. „Mniej polityki, więcej biznesu”, sugeruje Tu Xinquan, ekspert ds. Handlu na Pekińskim Uniwersytecie Międzynarodowego Biznesu i Ekonomii, który bacznie śledzi rozmowy handlowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here