Wzrost przychodów Huawei mimo restrykcji ze strony USA

1941

W pierwszym półroczu wzrost przychodów Huawei wyniósł 23%. Chiński gigant Huawei Technologies ostrzegł jednak, iż amerykańska „czarna lista” handlowa wpłynie na krótkoterminowy wzrost przychodów. Gdy Waszyngton umieścił w maju Huawei na tzw. „czarnej liście”, międzynarodowa korporacja wydała oświadczenie, że nadal skupia się na ulepszaniu globalnego biznesu smartfonów.  Teraz spółka może świętować zwiększenie przychodów, mimo że jeszcze niedawno wisiało nad nią widmo rozbicia jej łańcuchów dostaw.

„Dochody rosły szybko w maju”, powiedział prezes Huawei Liang Hua dziennikarzom. Dodał również iż: „Biorąc pod uwagę fundament, który ustanowiliśmy w pierwszej połowie roku, nadal obserwujemy wzrost nawet po dodaniu do listy jednostek. To nie znaczy, że nie mamy przed sobą trudności. Owszem mamy je i mogą one wpływać na tempo naszego wzrostu w krótkim okresie”.

Rząd Stanów Zjednoczonych uważa, że chińska firma jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Jest oskarżana o to, że jej sprzęt może być wykorzystany przez Pekin do szpiegowania. Huawei wielokrotnie zaprzeczał powiązaniom z państwem chińskim.

Dnia 19 sierpnia mija trzymiesięczne odroczenie wprowadzenia restrykcji wobec firmy przez Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump zasygnalizował, że złagodzi sankcje na Huawei, choć szczegóły nie są jeszcze znane. Założyciel i dyrektor generalny Huawei Ren Zhengfei, poinformował dziennikarzy w zeszłym miesiącu, że wpływ „czarnej listy” jest zdecydowanie gorszy niż oczekiwano. Może to kosztować firmę 30 miliardów dolarów przychodów. Dodatkowo, dochody Huawei w tym roku i w roku 2020 mogą pozostać mniej więcej takie same jak w 2018 roku, powiedział.

Liang oznajmił we wtorek, że Huawei był pewny swojej zdolności do radzenia sobie z „czarną listą”, a plan wdrażania technologii 5G nie został naruszony. Co więcej, analitycy twierdzą, że silna sprzedaż smartfonów na rynku krajowym i nowe umowy z operatorami telekomunikacyjnymi odnośnie wdrożenia 5G pomogły zrównoważyć wpływ zakazu eksportu, który grozi ograniczeniem dostępu Huawei do zaawansowanych amerykańskich komponentów i oprogramowania, takich jak system operacyjny Android.

Wzrost przychodów Huawei napędzała sprzedaż smarfonów. Ilość wyprodukowanych modeli wzrosła o 24% do 118 milionów sztuk. Rosnąca sprzedaż w Chinach z nadwyżką zrekompensowała globalny spadek popytu. Według danych Canalys, Huawei zwiększył swoją przewagę na chińskim rynku smartfonów w drugim kwartale o ponad 10 punktów procentowych do prawie 40 procent rynku, podczas gdy sprzedaż smartfonów za granicą nieznacznie spadła wciągu ostatniego roku.

Huawei zachowuje asa w rękawie

Liang powiedział, że opracowany przez Huawei mobilny system operacyjny Hongmeng nadal jest w fazie rozwoju, a firma preferuje dalsze korzystanie z systemu operacyjnego Android na urządzeniach mobilnych. Na obecnym etapie Hongmeng jest projektowany z przeznaczeniem dla internetu rzeczy.

Jak podsumował krótko Liang: „Hongmeng jest częścią naszej długoterminowej strategii… zdecydowanie nie blefujemy”.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here