Chiny ostrzegają Indie o konsekwencjach związanych z zablokowaniem Huawei

1916

Chiny ostrzegają Indie o poważnych konsekwencjach dla ich korporacji mających swoje siedziby w Chinach, jeśli tylko Indie podejmą kroki zablokowania działalności Huawei w swoim kraju. Gigant Huawei jest jednym z największych na świecie producentów urządzeń telekomunikacyjnych. W ostatnim czasie znalazł się w centrum konfliktu pomiędzy Chińską Republiką Ludową oraz Stanami Zjednoczonymi.

Firma znalazła się na czarnej liście USA w maju tego roku, w obawie o bezpieczeństwo narodowe. Krok ten podjęła administracja prezydenta Donalda Trumpa, który stoi na stanowisku, iż Państwo Środka może wykorzystywać sprzęt Huawei do szpiegowania. Vikram Misri, Ambasador Indii w Pekinie, 10 lipca został zaproszony do chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zamysłem wezwania było poinformowanie strony indyjskiej o wzbudzonym niepokoju Chin związanym z zahamowaniem chińskiego giganta Huawei. W trakcie trwania spotkania chińscy urzędnicy oznajmili, że w przypadku ulegnięciu presji, którą wywiera USA na Indie, mogą pojawić się negatywne następstwa dla  indyjskich przedsiębiorstw aktywnych w ChRL.

Rzecznika chińskiego MSZ, Hua Chunying, wyraźnie podkreśliła korzyści płynące z działania Huawei w Indiach: „Huawei od dawna prowadzi działalność w Indiach, dzięki temu przyczynia się do rozwoju indyjskiego społeczeństwa i gospodarki.” Dodała również iż: „W kwestii chińskich przedsiębiorstw uczestniczących w budowie indyjskiego 5G mamy nadzieję, że strona indyjska podejmie niezależną i obiektywną decyzję oraz zapewni uczciwe, sprawiedliwe i niedyskryminacyjne środowisko handlowe dla inwestycji i operacji chińskich przedsiębiorstw, aby zrealizować wzajemne profity.”

Mimo to, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii nie pozostawiło komentarza w tej sprawie.

Obiecujące spotkanie

Warto dodać iż, indyjskie firmy takie jak: Infosys, TCS, Dr Reddy’s Laboratories Reliance Industries oraz Mahindra & Mahindra, zajmują wysokie pozycje w produkcji, w usługach finansowych w Państwie Środka.

W październiku tego roku, premier Narendra Modi będzie gościć chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w mieście Varanasi. Pokłada się wielką nadzieję, iż spotkanie będzie dotyczyło kwestii handlowych, w tym zostanie poruszony temat związany z zaległościami finansowymi w wysokości 53 miliardów dolarów na przełomie 2018/19 roku.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here