Trump sceptyczny wobec porozumienia z Chinami

1351

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował w piątek (09.08), że konflikt z Chinami raczej nie zostanie zakończony w najbliższym czasie. Zasugerował również, że wrześniowa runda rozmów handlowych, stoi pod dużym znakiem zapytania. 

„Rozmawiamy z Chinami. Nie jesteśmy gotowi zawrzeć umowy, ale zobaczymy, co się stanie.” – powiedział dziennikarzom w Białym Domu.

W ekspresowym tempie doszło do pogorszenia stosunków między dwiema największymi gospodarkami świata. Odkąd Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił 1 sierpnia tego roku, że nałoży 10% stawek celnych na import chiński o wartości 300 miliardów dolarów. Zamysł ma zostać wdrożony w życie już 1 września. To działanie ze strony USA jest próbą wymuszenia na Chinach zakupów amerykańskich produktów rolniczych.

Wcześniejsze, dosyć pozytywne, komentarze Trumpa odnośnie Huawei, były początkiem wiary, iż Departament Handlu USA wkrótce zatwierdzi niektóre licencje dla amerykańskich firm, aby tym samym móc wznowić sprzedaż dla chińskiej korporacji. Mimo to, prezydent Stanów Zjednoczonych skomentował sytuacje następująco: „Nie będziemy robić interesów z Huawei”, po czym dodał: „Naprawdę podjąłem decyzję, że dużo łatwiej jest nie robić interesów z Huawei.” Departament Handlu inaczej odnosi się do aktualnych okoliczności -nadal analizuje wnioski o specjalne licencje na niektóre sprzedaże do Huawei.

W trakcie spotkania na marginesie szczytu G20, który miał miejsce w Japonii, Donald Trump wyszedł z propozycją dla Chińskiej Republiki Ludowej, że niektóre restrykcje importowe mogą zostać złagodzone. Tym samym oczekując od Chin w zamian większych zakupów amerykańskich towarów rolnych.

Czy wrześniowe spotkanie dojdzie do skutku?

Ostatnie spotkanie negocjatorów obu stron w Szanghaju, które odbyło się pod koniec lipca, nie przyniosło pozytywnych rezultatów. Brak chociażby cząstkowego porozumienia skłonił Donalda Trumpa do ogłoszenia kolejnej rundy podnoszenia stawek celnych.
Co więcej, w piątek Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował, że może nie dojść do wrześniowego spotkania z Przedstawicielem Państwa Środka Xi Jinpingiem, z którym zostały już zaplanowane rozmowy w Waszyngtonie. Prezydent USA o swoich wątpliwościach wyraźnie zakomunikował w rozmowie z dziennikarzami: „Zobaczymy, czy będziemy kontynuować nasze spotkanie we wrześniu”.

PODZIEL SIĘ
Studentka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Główny obszar zainteresowań to praktyka języka chińskiego. Interesuje się również specyfiką kultury biznesu w Chińskiej Republice Ludowej oraz bacznie obserwuje rynek pracy w Europie i w Azji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here